Vlora mes flakësh prej 10 ditësh, Niko Peleshi dhe Çako ‘fikin’ telefonat! Zjarrfikësit në mëshirë të fatit

Teksa Vlora është në një situatë emergjente, prej 10 ditësh e ‘mbërthyer’ nga flakët, pa asnjë ndërhyrje nga ajri, Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi dhe Kreu i Emergjencave Kombëtare Haki Çako nuk i janë përgjigjur interesit të Report TV.

Të vetmit përballë kësaj situate në të gjithë qarkun, janë vetëm 30 zjarrëfikës të Vlorës, 8 të zonave të mbrojtura dhe ushtarë e Poshnjës të cilët po "luftojnë" me flakët me mjete rrethanore. Edhe perfekti i Vlorës ngriti shqetësimin për Report TV duke thënë se helikopterët janë në remont, madje theksoi se kishte kërkuar ndihmë por si duket askush nuk e vë ujin në zjarr.

Teksa qindra hektare pyje janë djegur dhe të tjera vazhdojnë të digjen, pse ministria e mbrojtjes dhe ajo e emergjencave civile nuk përgjigjen? Mos vallë kanë filluar pushimet që ‘fikin’ telefonat?


Lajmi kryesor:

Vlora 10 ditë nën flakë, përpijnë mijëra hektarë pyje në Tragjas e Karaburun! Zjarri rrezikon të përparojë drejt zonave të banuara në Dukat! Prefekti: E domosdoshme ndërhyrja nga ajri


Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Gjykata Kushtetuese do e shkarkojë presidentin Meta ?×

Lajmi i fundit

John

Rritje drastike! 10 humbje jete dhe 435 raste me COVID-19 në 24 orët e fundit, 22 pacientë në gjendje të rëndë në spital