Mungesa e dezinfektimit po dëmton bujq e blegtorë! Fermerët e Vlorës: Insektet dhe karkaleci po sjellin dëme! Zyrtarët vendorë: Zgjidhja e vetme dezinfektimi i zonës

Në fshatrat e Vlorës moskryerja e dezinfektimit  për bujqit dhe blegtorët po krijon shqetësime të mëdha. Prej 2 muajsh insektet dhe kryesisht karkaleci i kuq kanë shkaktuar dëme të mëdha në jonxhë, misër, vreshtari apo edhe prodhime te tjera. Arshi Krasniqi fermer nga fshati Kote tregon se edhe pse janë kryer ndërhyrje në parcela të veçanta, zgjidhja e vetme shihet në dezinfektimin masiv.

“Bashkia na ka dhënë ilaçe që i kemi spërkatur por kjo ka qenë masive. Ka sjellë dëmë të mëdha në të gjitha kulturat bujqësore”, tha ai.

Edhe kreu i njësisë administrative Kote, Arqile Resulaj konfirmon problematiken ne zone dhe kërkon ndërhyrje me anë të dezinfektimit masiv.

“Njoftova Drejtorinë e Bujqësisë. Zv. ministri solli disa preparate që fermerët i përdorën por duhet një zgjidhje më e madhe”, tha Resulaj.  

Fermerët  shpresojnë në zgjidhjen e kësaj situate e cila u ka sjell dëme të mëdha.

K.T./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Vrasja e 7-vjeçares nga Polici në Himarë/ Nis nga Shkodra, qytetarët firmosin peticionin për shkarkimin e Çuçit, Kumbaro dhe Nanos

Vrasja e 7-vjeçares nga Polici në Himarë/ Nis nga Shkodra, qytetarët firmosin peticionin për shkarkimin e Çuçit, Kumbaro dhe Nanos