Vlorë/ Përurohet ‘Porta’ e BE në Lungomare, Vlahutin: E lumtur që jam sot këtu, një vit më parë s'ishte kështu

Kryebashkiaku Dritan Leli dhe ambasadorja Romana Vlahuitin kanë përuruar veprën e artistit Gentjan Tabaku në Lungomare, e cila është shpallur fituese në konkursin e BE, për shëtitoren bregdetare.

Jam e lumtur që jam sot këtu në këtë shëtitore, për të cilën u desh shumë punë, ndërsa një vit më parë, këtu nuk ishte kështu.

Ambasadorja Romana Vlahutin

Vepra e artit quhet “Porta”, të cilën amabsadorja Vlahutin e ka konsideruar si “Porta” për në BE. Kryebashkiaku i Vlorës vlerësoi angazhimin e ambasadores Vlahutin në realizimin e investimit në Lungomare. Ndërsa artisti Gentjan Tabaku, e ka quajtur vetën pjesë të Lungomares, duke u ndalur në dy simbolikat që vepra e tij përcjell: Portën drejt një realiteti tjetër dhe shpendët si simbol i lirisë dhe lëvizjes së lirë. 

Shëtitorja e Lungomares i ka dhënë një frymëmarrje të re qytetit të Vlorës, duke u shndërruar në një atraksion turistik, për pushues vendas e të huaj që kanë zgjedhur Vlorën për të pushuar.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja në PD për anëtarët e KZAZ, cilën listë duhet të regjistrojë KQZ?×

Lajmi i fundit

Tiranë/ Merr flakë makina e parkuar në një qendër tregtare të rruga e Elbasanit (VIDEO)

Tiranë/ Merr flakë makina e parkuar në një qendër tregtare të rruga e Elbasanit (VIDEO)