Vlorë, s'ka interes për mësuesinë, disa degë rrezikojnë të mbyllen! Zv/rektorja: Fakulteti i Shëndetit Publik më i preferuari

VLORË- Të rinjtë nuk preferojnë të studiojnë në degët e mësuesisë. ky trend vihet re edhe këtë vit, ku në universitetin e Vlorës disa degë po shkojnë drejt mbylljes. Zv/rektorja tha se fakulteti i shëndetit publik është më i kërkuari, së paku në fazën e parë të regjistrimeve në fakultete.

Kur ka mbetur vetëm një ditë nga mbyllja e regjistrimeve të fazës së parë, vihet re një interes i ulët i maturantëve për degët e mësuesisë në Universitetin e Vlorës.  Vetëm fakulteti i Shëndetit Publik ka përmbushur pritshmëritë.

"Një pjesë e mirë e degëve në 4 fakultete kanë pasur regjistrime, dhe një pjesë tjetër programet e mësuesisë kanë një rënie të numrit të regjistrimit, konkrektisht në fakultetin e shkencave të natyrës dhe të shkencave humane", u shpreh  Zv/rektore Frosina Qyrdeti

Degët e mësuesisë si histori gjeografi apo cikli ulët rrezikojnë të mbyllen nëse studentët nuk do të shfaqin interes as në dy raundet e tjera të regjistrimit.

"Ka interes për tre programet gazetari dhe trashëgimi kulture por jemi duke pritur studentë dhe në dy fazat e tjera", theksoi ajo.

Edhe pse Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se në auditorë nuk do të futet asnjë student i pa vaksinuar, Qyrdeti theksoi se deri më 30 shtator studentëve nuk do tu kërkohet certifikatë vaksinimi.

"Ka një datë 30 shtator që u lënë studentëve për tu vaksinuar, aktualisht që janë provimet e vjeshtës nuk ka pengesa për studentët e pavaksinuar për të hyrë në auditore", deklaroi Frosina Qyrdeti, Zv/rektore e universitetit "Ismail Qemali"

K.T./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’