Vlorë, s'ka interes për mësuesinë, disa degë rrezikojnë të mbyllen! Zv/rektorja: Fakulteti i Shëndetit Publik më i preferuari

VLORË- Të rinjtë nuk preferojnë të studiojnë në degët e mësuesisë. ky trend vihet re edhe këtë vit, ku në universitetin e Vlorës disa degë po shkojnë drejt mbylljes. Zv/rektorja tha se fakulteti i shëndetit publik është më i kërkuari, së paku në fazën e parë të regjistrimeve në fakultete.

Kur ka mbetur vetëm një ditë nga mbyllja e regjistrimeve të fazës së parë, vihet re një interes i ulët i maturantëve për degët e mësuesisë në Universitetin e Vlorës.  Vetëm fakulteti i Shëndetit Publik ka përmbushur pritshmëritë.

"Një pjesë e mirë e degëve në 4 fakultete kanë pasur regjistrime, dhe një pjesë tjetër programet e mësuesisë kanë një rënie të numrit të regjistrimit, konkrektisht në fakultetin e shkencave të natyrës dhe të shkencave humane", u shpreh  Zv/rektore Frosina Qyrdeti

Degët e mësuesisë si histori gjeografi apo cikli ulët rrezikojnë të mbyllen nëse studentët nuk do të shfaqin interes as në dy raundet e tjera të regjistrimit.

"Ka interes për tre programet gazetari dhe trashëgimi kulture por jemi duke pritur studentë dhe në dy fazat e tjera", theksoi ajo.

Edhe pse Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se në auditorë nuk do të futet asnjë student i pa vaksinuar, Qyrdeti theksoi se deri më 30 shtator studentëve nuk do tu kërkohet certifikatë vaksinimi.

"Ka një datë 30 shtator që u lënë studentëve për tu vaksinuar, aktualisht që janë provimet e vjeshtës nuk ka pengesa për studentët e pavaksinuar për të hyrë në auditore", deklaroi Frosina Qyrdeti, Zv/rektore e universitetit "Ismail Qemali"

K.T./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e largon dot Sali Berisha nga drejtimi i PD-së Lulzim Bashën?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vrasja e Sabrinës, familja denoncon në SPAK gjyqtarin dhe prokurorin! Liruan nga burgu burrin vrasës, 2 muaj para se t'i merrte jetën 23 vjeçares! Kërkon kujdestarinë e mbesës