Militantët e PD-së përplasen me policinë pas letrës së Voltana Ademit për të liruar KZAZ-të (VIDEO)

Tensione dhe përplasje fizike janë regjistruar në Shkodër mes simpatizantëve të Partisë Demokratike dhe policisë së Shtetit në hyrje të Pallatit të Sportit ' ku është vendosur KZAZ nr.2. Incidenti ka ardhur pasi anëtarët e KZAZ nuk janë lejuar nga militantët e PD-së që të hyjnë në ambientet e brendshme. Për të mundësuar këtë kanë ardhur në ndihmë Policia e Shtetit por mbështetësit e opozitës janë konfrontuar edhe me policinë. I pranishëm në këtë konflikt ka qenë edhe ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia, i cili në një prononcim për Report Tv është shprehur se policia e shtetit po dhunon qytetarët me urdhra politikë, ndërsa sipas tij Bashkia po zbaton dekretin e Metës.

"Ishte nje situate e turpshme per te perdor polcinë e shtetit për të hap ambjente  ne pronësi të bashksië së Shkodrës. Në baze të dekretit të Presidentit i ka dërguar një kërkesë zyrtare për të mos lejuar abjentin në pronësi të saj për të zhvilluar këtë proces. Policia ka tentuar të hapë me forcë për të hyrë disa persona që policia ka tentuar ti fusë me dhunë. Pati një konfrotimin  mes qytetarëve dhe policisë që po zbatonte urdhra nga eprorët. Eprorët politik vendosin ta përdorin policinë e shtetit. Minimalisht duhej të pritej përgjigja dhe pastaj të vepronte. Por u dhunuan ambjentet ne pronësi të bashkisë së Shkodrës. Do vazhdojmë të jemi këtu" është shprehur Bardh Spahia. Ndërkohë mëngjesin e sotëm kryetarja e Bashkisë Shkodrës i ka dërguar një kërkesë zyrtare Policisë së këtij Qarku, ku i kërkon që të ndërhyjë për të liruar ambient  ku janë vendosur KZAZ-të për zgjedhjet e 30 qershorit. 

Në letrën e saj kryebashkiakja Voltana Ademi e Partisë Demokratike i ka kërkuar policisë të mbështesë Bashkinë për zbatimin e vendimit të presidentit të vendit Ilir Meta, për të anuluar 30 qershorin e për pasojë i ka kërkuar të ndihmojnë në lirimin e ambienteve. Ademi i referohet ligjit për qeverisjen vendore dhe për këtë arsye kërkon që Policia të ndihmojë në lirimin e KZAZ-ve nr.2, nr. 4 dhe nr.5. Ndërkohë që kërkesa nga Bashkitë e drejtuara nga opozita i kanë kërkuar KQZ-së që të zbatojë dekretin e presidentit Meta, dhe të lirohen ambientet e KZAZ-ve, kërkesë kjo që nuk është marrë parasysh deri më tani.


 

 

G.M.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ilyricum: 17/06/2019 14:29

  Teper dobet policia. T’i kapte e fuste per zhelesh e n’burg. E ka fajin Lleshaj qe nuk e la policine t’i jepte nje te zhdepun ketij Spahise kur i bani si trim tek spirali. U bene 10 huligana me na mesu ne, se cfare eshte ligji. Ju ka ike truni krejt.

  Përgjigju
 • GEZIMI: 17/06/2019 14:16

  Mos i pengo zgjedhjet, o hajvan! Nuk paguan gje Saliu, e paguan ti faturen se sa te jete jeta nuk merresh me me politike. Sa te jete jeta nuk te presin neper kancelarite e huaja e mbetesh i damkosur per jete! E kupton o gomar, Saliu nuk del vete por te ha koken ty, o qole! Ke pare ti te shkoje Saliu vete e te marre me force qendrat e votimit? Ke pare ti te shkoj Saliu ne protesta ku mund te vriten njerez? Jo!, o gomar, jo!E ke vene re qe protestat e fundit te opozites nuk mori pjese fare?. Priste te vritej dikush dhe prandaj te dergon ty e shoket e tu. Ai ka milionat bashke me Lulin e ti shkon e vritesh per te!

  Përgjigju
 • tori: 17/06/2019 13:30

  Ti mor bardh spahija don perseri viktima,aSHTU SI BABAI I YT QE ORGANIZOJ VRASJEN E 4 SHKODRENEVE ME 2 PRILL.iSHA ATY E AQ MA TEPER 2 DESHMOR VI KISHA SHOKE E 2TE TJER KOMSHIJ.cFAR DON NE Shkoder?tI SJE NUK JE QYTETAR E sHKODRES E NUK JETON ATY E AQ MA TEPER NUK JE PERFAQESUES I SHKODRES.SHPORRU NGA SHKODRA.MOS NGJALL ZI.TA DISH MIRE SE POPULLI I SHKODRES E DIN MIRE SE BABAI YT ALI SPAHIJA ORGANIZOJ VRASJEN E 4 VETAVE ME 2 PRILL,ASHTU SI VLLAI I ARMEVE TE TI SALI BERISHA VRAU 4 TE TJERE PERBALL KRYEMINISTRIS.8 VRASJE TE TEPAFAJSHMISH TE KRYERA NGA 2 VRASESA GJAK FTOFET ALI SPAHIJA E SALI BERISHA.4 ne Shkoder e 4 ne Tirane

  Përgjigju
 • Qytetari: 17/06/2019 13:00

  E keqja e ketij vendi sot ka emra konkrete e populli i njeh mire,Ilir Meta,Sali Berisha,Monika Kryemadhi,Lulzim Basha e te gjithe larot qe i shkojne pas ketyre letyrave te dale boje.

  Përgjigju
 • Populli: 17/06/2019 12:51

  C'fare KZAZ te lironi moj fundrine moj baxhell zgjedhjet do behen dhe ju do te arrestoheni bashke me Larot e Salehut dhe te Lulushit vetem per pengim te zjedhjeve do te denoheni Jo me pak se 5 Vjet burg

  Përgjigju
 • lapsi blu: 17/06/2019 12:21

  ky me duket si mashkull si i thone transvestite po. Medet kur u bor dhe ti krybashkiake e shkodres vaj medet ku ka ra shkodra

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A zgjidhet kriza në PD me një garë të re për kryetar?×

Lajmi i fundit

John

Berisha njofton se një prej neve të statutit të PD do ia vë emrin 'Basha, ja për cilin bëhet fjalë