Vrasja e Mateos, gafa e ministres për Fëmijët: S'kam kohë, jam vonë! S'janë kompetencat e mia! PD kërkon dorëheqjen! Reagon sërish Muzhaqi: Më keqkuptuat, s'mund të jap opinion personal

Kur opinioni publik është tronditur për vrasjen në Fier dhe të gjithë drejtuesit politikë e shtetërore kanë reaguar, ministrja  Shtetit për Rininë dhe Fëmijët, Bora Muzhaqi nuk ka pasur asnjë koment sot. Ajo shmang pyetjes së gazetarëve në lidhje me krimin e rëndë të ndodhur në Fier ku fqinji vrau Mateon e vogël 8 vjeç. Muzhaqi u tha gazetarëve se nuk kishte kohë: "Jam shumë vonë e më duhet të lëviz". Ajo i kujtoi edhe kompetencat gazetarëve.

Gazetarja: Donim t’ju bënim disa pyetje mbi abuzimet

Bora Muzhaqi: Jam shumë vonë më duhet të lëviz

Gazetarja: Mund të përgjigjeni se dy minuta ju marrim. Kjo është përgjigjia juaj? Drejtoni një institucion…

Bora Muzhaqi: Institucioni im nëse do të kishit lexuar VKM-në që tregon përgjegjësitë e mia, do e kishit kuptuar përgjigjen time.

Ndërkohë deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa i ka kërkuar dorëheqjen ministres, duke theksuar se sipas saj nuk është e denjë për atë pozicion që mban. Por pas disa orësh, Bora Muzhaqi tha reaguar duke thënë se deklarata e saj është keqkuptuar dhe është përdorur me sarkazëm politike e mediatike. Ajo thotë se funksioni i saj është të merret me programet jashtëshkollore dhe se për ngjarjen nuk iu duke e udhës të jepte një opinion personal.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:51
'S'kam kohë për të folur për vrasjen e 8-vjeçarit', Bora Muzhaqi sqaron deklaratën: Detyra ime, angazhimi me programet jashtëshkollore, s'mund të jap opinion personal

Ministra e shtetit për fëmijët dhe rininë, Bora Muzhaqi ka reaguar pas deklaratave të saj në media  ku tha se nuk kishte kohë për të folur për vrasjen e 8-vjeçarit dhe se nuk ishte në kompetencën e saj. me një postim në facebook, Muzhaqi tha se deklarata e saj është keqkuptuar dhe është përdorur me sarkazëm politike e mediatike. Ajo thotë se funksioni i saj është të merret me programet jashtëshkollore dhe se për ngjarjen nuk iu duke e udhës të jepte një opinion personal.

"Ndjesë nëse kam lënë shteg për keqkuptimin e kujtdoqoftë që ka pritur një përgjigje tjetër nga unë, përballë disa mediave të cilat m’u gjendën përballë duke shkuar për një tjetër takim pune. Jam thellësisht e prekur si të gjithë nga tragjedia e Fierit dhe besoj se gjithçka mund të bëhet më tutje për adresimin e çështjeve të pyetjes, do të bëhet, ashtu si duhet, nga institucionet. Detyra ime funksionale është angazhimi me programet jashtëshkollore të nxënësve e studentëve, si dhe programet e aktiviteteve për fëmijët në komunitet. Prandaj dhe nuk m’u duk e udhës të jap një opinion personal mbi fusha të tjera specifike për të cilat m’u drejtua pyetja. Ndërsa për sa i takon sarkazmës politike apo mediatike me tragjedinë, nuk kam asnjë koment. E kam neveritur gjithnjë lojën publike me dhimbjen e shkaktuar prej tragjedive. Por sot e provova shijen e saj drejtëpërdrejtë. Vdekja e dhunshme e një fëmije nuk mund të jetë kurrë arsye për të luajtur me njeri-tjetrin. Ndjesë edhe njëherë atyre që kanë keqkuptuar përgjigjen time", shkruan Muzhaqi.

Ora 14:40
Ina Zhupa i kërkon dorëheqjen Bora Muzhaqit: Sot tregove se nuk je e denjë për detyrën që mban

Deputetja e Partisë Demokratike Ina Zhupa i ka kërkuar dorëheqjen e ministres për Fëmijët dhe të Rinjtë, Bora Muzhaqit, pas heshtjes së kësaj të fundit në lidhje me ngjarjen e rëndë që ndodhi në Fier, ku një fëmijë 8-vjeçar u vra nga një 38-vjeçar. Sipas Zhupës, ministrja e Ramës për fëmijët shpëfilli me buzëqeshje dhimbjen e pamasë për vrasjen makabre të vogëlushit. Zhupa shkruan se është e revoltuar si nënë dhe si qytetare, kur sheh Ministren për Fëmijët që t’i përpalsë në fytyrë VKM-në e detyrave të saj. Ndaj shton ajo, ministrja duhet të japë dorëheqjen, sepse nuk është e denjë të bëjë politika për fëmijët.

‘Dy realitete krejt të ndryshme kishte sot në Tiranë. Familjarët e Mateos, të dërrmuar nga dhimbja, që kërkojnë ndihmën e qytetarëve për të firmosur kthimin e dënimit me vdekje dhe Ministrja e Edi Ramës për fëmijët, që shpërfill me buzëqeshje dhimbjen e pamasë për vrasjen makabre të vogëlushit. Bora Muzhaqi ikën pa thënë asnjë fjalë për të, pa treguar aspak dhimbsuri, përulësi dhe përgjegjshmëri për detyrën e saj. Kur të shihni videon, jam e sigurtë se do të revoltoheni njësoj si unë. Dhe nuk e them këtë, sepse unë jam deputete e opozitës, që shoh më të këqijat tek qeveria. Jam e revoltuar si nënë dhe si qytetare, kur shoh Ministren për Fëmijët të na përpalsë në fytyrë VKM-në e detyrave të saj. Zonja Ministre! Ju sot duhet të jepni dorëheqjen, sepse nuk jeni e denjë të bëni politika për fëmijët tanë!  Jeta dhe mirëqenia e një fëmije është çështje shumë më e madhe sesa një VKM. Por ju këtë zonja Ministre nuk mund ta kuptoni, sepse jeni në atë detyrë jo për meritën tuaj, por sepse Edi Ramës i duhet buzëqeshja juaj!’- shkruan Zhupa.

K.T./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • SS it: 19/11/2021 18:08

  E PABESUESHME cfare me degjuan veshet ne kete tragjedi!Kjo eshte; Thjesht nje idiote e debile edhe nuk e kuptoj se kjo ka dale nga shpella apo nga ndonje shtepi PUBLIKE ?Se nuk ka shjegim edhe justifikim llogjik !Shporru nga ke ardhur o e pa afte se te ishe e zonja rrije ne Angli por ske nivel dhe perdore zanatin e vjeter te llapes qe u bere MiNiMONSTRE...Turpppppppp

  Përgjigju
 • Beni: 19/11/2021 14:02

  Vkm- ja që shpjegon detyrat dhe përgjegjësitë e saj, shpreh hapur në seksionin për fëmijët, pika e), përgjegjësinë në parandalimin e dhe reagimin efikas ndaj çdo lloj dhune, abuzimi ndaj fëmijëve. Thjesht kjo nuk e dinte as çfarë kishte ndodhur, se nuk ka kohë të shoh lajmet, sepse ka BBC-në, që e azhornon. Cinike deri në fund.

  Përgjigju
 • Geni: 19/11/2021 07:05

  te pakten ka zene vendin e deputetes se kerperatave tani eshte ministre e memeve te pakten do kene me ke do tallen rrjetet sociale

  Përgjigju
 • Iris: 19/11/2021 03:11

  Gjithenje kemi pare politiken te nderhyje direkt ose indirekt,me ose padashje ne drejtesi dhe kemi pare pasojat qe le te themi,nuk kane qene gjithmone ato qe duhet te ishin.Kemi luftuar shume qe politika te mos fuse hundet ne drejtesi dhe tani cuditemi dhe indinjohemi, kur ndonjeri preferon te qendroje larg e te mos komentoje, ose te beje ndonje gafe qe nuk shkon me ate qe ne ne mendjen tone kishim krijuar dhe prisnim te na e perseriste,ose te konfirmonte ky person.Ne rastin e mesiperm,mund te kesh shkuar ne shkollat me te mira te botes,mund te jesh e afte si drejtuese,por shkolla nuk t'i meson te gjitha,sidomos kur duhet te shprehesh humanizmin me nje ngushellim te thjeshte,por mund te evitonte pergjigjen per denimin,n.q.s.e pyesnin, me nje /t'ia leme drejtesise te veproje sipas ligjeve/.

  Përgjigju
  • Eris: 19/11/2021 06:55

   Ashtu eshte, keni plotesisht te drejte. Vecse kjo cupa meqe ka dhe kulture ka dhe seder. Dhe si duket nuk e mbulon dot paaftesine. Te themi, si Rama apo Veliaj ne kohet e fillimit. Te merrnin gjak ne vetull, diten ta benin nate dhe naten nate. Aq mashtrues ishin dhe jane. Mbase kjo cupa ose nuk e kane mesuar ose nuk ka aftesi te genjeje, te themi si Ahmeraj apo Beqaj.

 • Artani: 18/11/2021 21:50

  Bora Muzhaqi = Copemishi me 2 sy, kokboshe pa 1 fije truri brenda

  Përgjigju
 • Landi: 18/11/2021 20:05

  Kjo esht nje injorante sa Her ka fol ka ba gafa . Ben si e zgjuar kjo bq

  Përgjigju
 • Refati: 18/11/2021 19:59

  Kjo eshte mbeturina e rivdekjes qe ka pllakosur ate vend. Kjo eshte nga ato mbeturinat qe drejtojne dhe grabisin per 30 vjet ate popull te vuajtur. Mallkuar qofshi o qelbesira qe nuk keni as me te voglin ndjenje se cfare behet me ate popull vetem si te vidhni dhe te beni orgjira neper zyrat e atij shteti te rrenuar. Keni qene te gjithe dhe jeni mbeturina qe keni ngelur aty dhe po I pini gjakun popullit.

  Përgjigju
  • Rifo: 18/11/2021 21:49

   Po ti o gop sëme ike ne Gjermani dhe e shan vendin nga larg? Ptu farë e poshtër

  • Shqiptari: 18/11/2021 21:17

   Ja helmi virtual... Lexoni marrezite qe shkruan ky tipi siper! Sipas Refatit, zyrat e ministrive qenkan thjesht per orgji dhe per vjedhje! Dhe ministrja Bora la Londren me nje super diplome, per t'u pire gjakun shqiptareve. Refati deshiron te perhapi opinionin e tij helmues se ne Shqiperi nuk ka shprese. Nje pyetje per lexuesit: sikur ky komentuesi shqipfoles qe tregon se nuk jeton ne Shqiperi te ishte i sinqert ne opinionet e tij plot helm, cfare do e shtynte te lexonte lajmet mbi Shqiperine dhe mbi te gjitha te merrte mundimin me komente? Njerezit zakonisht nuk merren me gjera qe i konsiderojn te pashprese!

 • Samiti: 18/11/2021 19:49

  Te na thote Ramsi se cfare kriteri plotesoi per Ministre? Di Shqip-Jo Eshte Inteligjente-Jo Ka leke-Po Eshte socialiste-Jo Eshte simpatike-Po Beri fushate-Po Patronazhiste-Jo O Rams thone tironsit nje fjale qeni qepen ta haje gjej nje pjeshke te zgjuar.

  Përgjigju
  • Shqiptari: 18/11/2021 21:24

   Ja helmuesi tjeter, shkruan "cfare kriteri plotesoi per Ministre? ... Eshte Inteligjente-Jo". Pse paske kaq shume urrejtje sa mashtron pa pik turpi sikur te ishe i biri i Odisese grek, o shqipfoles anonim? Po mos te ishte inteligjente Bora, si do pranohej ne nje nder universitetet me prestigjoze ne Europe (London School of Economics) ku konkurenca per te siguruar nje vend esht e jashtezakonshme? Apo te merzit fakti qe shqiptare te suksesshme si Bora kthehen ne Shqiperi pasi arrijn sukses ne Perendim?

 • Italia: 18/11/2021 18:55

  Kush eshte kjo????? MINISTRE !!!!!!????? Ik moj maskaresh palaco njeri edhe bej ndonje llap qe di te besh se vetem ate mundet te dish ta beshe MIRE ti edhe e gjen kohen, prandaj do te kene bene MINISTRE se nuk ekziston ne bote te kete ne istituzione shteterore injorante dhe pa cipe si kjo...Mjere populli ose AlbaColumbiStani me keta qeveritare...

  Përgjigju
 • tironci: 18/11/2021 18:48

  kjo qe ishte prek vetem nje here ne jete kur prinderit e saj takuan babin dhe nenen e saj, vk minister leshi , ate coje te kopshti pa dreke

  Përgjigju
 • Rexhep Ustai: 18/11/2021 17:46

  Po te kishte qene ne familjen tende Mateo cfare do te thoje? Si ministre e linjes te merrje rrugen per ne Grecalli ti shprehje ngushullime familjes jo te jepje ate pergjigje qe edhe talebabet e Afganistanit do ta kishin zili.

  Përgjigju
 • Turp: 18/11/2021 17:10

  Kshu eshte kur ke kalamaj ne qeveri se po te ishte e zgjuar kjo i kishte percjell mediat me dy fjale ngushelluse per familjaret dhe femijen e shkrete po se ka fajin kjo e kan fajin ata qe e kan fut aty

  Përgjigju
 • JamKushJam: 18/11/2021 17:06

  Opa, ja ku erdhen anti-shtetistet te fillojne te shajne kete goce te re (Bora Muzhaqin)qe ka me shume inteligjence/integritet/dashamiresi se i gjithe fisi i tyre i mbledhur bashke!!!! Jepin lefista, se le$#t te Sales/Likes do merrni !!!!!!!

  Përgjigju
  • Rexhep Ustai: 18/11/2021 22:00

   O Jam Kush jam a e lexove deklaraten e ministres per Mateon po qan e gjithe Shqiperia kurse kjo me paturpesine me te madhe e perforcoi ate qe tha duke thene se detyra ime eshte per veprimtarine jashteshkollore nuk mund te jap opinion personal. Atehere kot e ka autoritetin si ministre. Edhe antishqiptari me i terbuar muk do ta bente kete deklarate. Turp e faqja e zeze per ty qe po nxin edhe emrin e bukur Bora qe te kane vene.

 • Ministre: 18/11/2021 16:50

  Duhet te japesh doreheqjen. Pa pike hezitimi. Beja vetes kete nder. Turp per arrogancen e pergjigjes tende ne kete dite, qe akoma ai engjell nuk ka marre dhe

  Përgjigju
 • Odisea shqipfoles: 18/11/2021 16:45

  Shume gabim, moj Bora! Si guxon te largohesh nga pergjgjesia jote? Je ministre e rinise dhe e femijeve, dhe u vra nje 8 vjecar. Mbaj pergjegjesine qe te takon ose per ndryshe LARGOHU nga Shqiperia! Imagjinoni sikur nje makine e mbushur me lend shperthyese te kryej nje sulm terrorist. E imagjinoni dot ministrin e transportit te mos mbaj pergjegjesi...? JOOOO, sepse makina eshte mjet transportues dhe ministri i transportit duhet te mbaj pergjegjesi nese dikush perdor nje makine per sulm terrorist! Ministre e paafte. Ty me siguri te ka futur Sorrosi ne universitetin me fame boterore, London School of Economics, sepse s'ka mundesi te kesh arritur aq lart me forcat e tua! Edhe sikur mos te me japi supe Athina, une do e beja falas kete pune sepse e urrej popullin shqiptar qe na mori Epirin e Veriut! Pertej ironise... mjere ai njeri qe i konsideron te sinqerta komentet anonime ne portale lajmesh! Duhet te jesh vertet IDIOT te ndikohesh nga komente anonime ne nje epoke kur keqinformimi virtual, shpesh-here i kryer nga sherbime informative, eshte kthyer ne shqetesim madhor te sigurise kombetare ne gjithe boten.

  Përgjigju
 • Rezarta: 18/11/2021 15:58

  Kjo mund ti ndodhe kujdo. Dmth te jete i paafte dhe jo kompetent, sidomos kur je i ri ose re dhe pa eksperience. Keshtu qe nuk eshte kjo vajza per tu kritikuar. Ne nje vend ku behet minister Sajmir Tahiri, apo Erjon Veliaj, apo Edi Rama apo Lulzim Basha jo se kane kontribute porse perzgjidhen nder te tjere per shkak kryesisht te familjarizmit, pra se jane i biri i ketij apo atij, te lidhur me parti e permes klaneve farefisnore etj. Qelloi kjo ngjarje qe e nxori keq kete vajzen. Lereni kete po pyetjet bejani Ministrit te Brendshem, Kryeministrit apo Spikeres se Kuvendit. Shqetesimi i tyre nuk jane as grate dhe as femijet e popullit apo dhuna. Se do kishim pra masa efektive. Shqetesimi i tyre eshte grabitja e pronave, pasurise, ndaj dhe shikojme keto fushatat kunder bregdetit apo territorit. Eshte shume e thjeshte dhe kuptueshme. Ndiqni paeate, thonte Falkone. Shikoni pra ku duan ti buxhetojne parate, atje ku i rimarrin vete.

  Përgjigju
 • Shkodra-Belgjike: 18/11/2021 15:55

  Turp une jam socialist, po kjo duhet te jape dorheqjen ose ta heqin. Te shpallet ligji me vdekje per keta monsta.

  Përgjigju
 • zzz: 18/11/2021 15:40

  duhet shkarkuar menjehere eshte debile

  Përgjigju
 • Beni: 18/11/2021 15:33

  Ik moj plehre e paafte. Nje zot e di kush ta vuri qe je atje!

  Përgjigju
 • JamKushJam: 18/11/2021 15:03

  O Zhupke, ik moj Moniste ene puc bycet e Mones e Ilirit ate bej. U be bytha ti thote mendjes: Me ler te te them ca duhet te besh....hahahahahahahahahahaha po ato qe nxjerr ate do hash!!!!!!

  Përgjigju
 • fred: 18/11/2021 14:30

  bucet e ed palles

  Përgjigju
 • Refati: 18/11/2021 14:18

  A moj qelbesire, moj plehre, moj funderrine, ca je ti moj injorante, nuk ke faj ti moj plehre jo kane faj ata qelbesirat qe te kane cuar ty aty. Fajin e kane mostrat qe kane mberthyer shqiperine per 30 vjet. Ishalla e pesofsh keshtu ne familjen tende. Me dhimbje po e them po vetem keshtu mund te vini mend ju funderrina kur e provoni ne lekuren tuaj.

  Përgjigju
 • Andi: 18/11/2021 14:15

  Kjo eshte idiote. As aftesite minimale te gjuhes shqipe nuk zotëron. I lene bythen ndonjë pronari kompanish nafte dhe keta i bejne ministre dhe deputet.

  Përgjigju
  • Andi: 18/11/2021 21:50

   Po ty kush te tha qe jam i PD-së? Une jam socialist që perpara se te behej Edi Rama socialist, e kam marre teseren 4 muaj perpara Edi Ramës. Te jesh socialist nuk do te thote te pajtohesh me cdo bajge qe sjell G-99a. Sa per PD-ne, e kam ne gen te distancohem nga malokëria e tokes së xanun.

  • Une: 18/11/2021 15:26

   Kur flisni per gjuhen shqipe dhe ju shpellaret e PDs mos ngelte germe alfabeti pa shkruar e lexuar..

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Beniada bën rrëzimin spektakolar në Big Brother...Donaldi 'tallet', e vajton me 'oii'! Shpërthejnë të qeshurat në shtëpi