POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Vrasja e minoritarit, grekët djegin sërish flamurin kuqezi, nxënëses shqiptare i bie të fikët (VIDEO)

Gjuha dhe aktet e urrejtjes së grekëve ndaj shqiptarëve pas vrasjes së ekstremistit minoritar të dielën e kaluar në fshatin Bularat të Gjirokastrës vijojnë. Mediat greke raportojnë se ditën e sotme është shënuar një tjetër episod i pakëndshëm, ku është djegur një flamur shqiptar.

Ngjarja ka ndodhur në Kretë, ndërsa flamuri është djegur nga disa nxënës në Rrethimo. Nxënësit e gjimnazit hynë në ambientet e shkollës duke mbajtur në duar lart një flamur grek, ndërsa këndonin himnin kombëtar dhe dogjën një flamur shqiptar.

Gjuha e urrejtjes me thirrje anti shqiptare dhe djegia e flamurit bënë që një nxënëse shqiptare të humbte ndjenjat. Që pas vrasjes së minoritarit Kacifas në Gjirokastër, në Greqi janë zhvilluar disa protesta nga ekstremistët, ndërsa është djegur në dy raste flamuri kombëtar shqiptar. Gjithashtu dje u dha një alarm për bombë në ambasadën shqiptare në Athinë, që rezultoi fals.

d.ba./r.k.
Komento

Komente

 • Proka: 02/11/2018 21:24

  Ngadale e sigurte greket do djegin vehten me politiken e tyre anti Shqiptare. Djegja e Flamurit Shqiptare eshte veper kriminale,ne realitet reflekton dobesi vetjake apo kolektive te grupeve ekstremiste qe nuk arrijne qellimet e tyre. Nje gje nuk duhet harruar,greqia pa fuqi punetore te huaj nuk mund te ekzistoje,ata po ikin ne BE pasi pagat jane te uleta. Cdo gje qe shkelqen nuk mund te jete flori....me te mira

  Përgjigju
 • Andis: 02/11/2018 10:39

  Djegia e famurit eshte akt I denueshem ne ligjet e shtetit Grek. Shume mire ka vepruar policia shqiptare. Greket dihen se cfare maskarejn e te lige qe jane. Cohuni rinia shqiptare dhe digjni flamurin grek dhe ju.

  Përgjigju
 • altin: 02/11/2018 10:08

  Ore perse nuk kthehen refugjatet tane nga Greqia, ca leshin duan me aty..

  Përgjigju
  • Anonymous: 02/11/2018 14:04

   Kthehen refugjatet PO CA do han ne shqipri.pse ata duan te rrin mendoni

  • Gazmir: 02/11/2018 13:09

   Javen tjeter do kthehem per shqipri ne greqi jam

 • Oku: 01/11/2018 23:49

  Me vjen keq per Shqiptaret qe jetojne atje dhe prap them nuk e kuptoj se si jetojne me te. Para pak ditesh bera kete koment Nuk e kuptoj se si jetojne me to? Per Zotin , preferoj te vdes pa buke ose te vdes ne nje shtet tjeter por ne Greqi nuk e kuptoj se si mund te jetosh me armikun tend shekullor te perbetuar. I can't **** understand?

  Përgjigju
 • Atdheu: 01/11/2018 21:08

  Racë e ndyrë, vemie, ca faj ka flamuri i një vendi?? Ai që vdiq e kërkoi vet fatin e tij. RACË E QELBUR. KËTU NË GJERMANI RINI SI MUTËR, ATY BËHENI TRIMA ME NJË FLAMUR.

  Përgjigju
 • Shqiptari: 01/11/2018 20:06

  Ore grek zeza ule koken e mbushu mend sa nuk esht von..Shqiponja e Gjergjit do te valon gjithmon...

  Përgjigju
 • Vasilja: 01/11/2018 19:48

  Ata bandite ne Amerike do ishin ne burg tani. Urrejtja qe jane edukuar eshte e poshter dhe shtazarake.

  Përgjigju
  • Mikail: 02/11/2018 07:38

   Nuk e kan fain Greket me ata jetojm cdo dite dhe nuk kan dallim se ca jemi futen ne shtepit tona edhe ne ne te tyret dalim per te pire kafe bashke dhe nuk kemi problemin me te vogel.Mendimi im eshte se keto i ben politika dhe ve ne levizje forcat anti shqiptare qe jan kryesisht ipirotet.Ne ka mundesi ndonjeri nga ju te me shpjegoj ca eshte vorio epiri edhe emrin ja thoni greqisht se per mua ka vetem Ipir dhe ka qene i gjith shqipetar.Qeveria jon do duhej ta ndiqte ceshtjen me me teper respekt opozita qe nuk bashkohet ne keto ceshtje kombetare.Rrespekt per djemte e Reneas qe u gjeten para plumbave te jne terroristi.ky eshte mendimi im