‘Vrasje nga pakujdesia’, tetë mjekë përfundojnë nën hetim për vdekjen e Maradonës

‘Vrasje nga pakujdesia’, tetë mjekë përfundojnë nën hetim për vdekjen e Maradonës

Legjenda argjentinase Diego Maradona

 

Tetë punonjës të shëndetësisë në Argjentinë kanë përfunduar nën hetim për shkak të vdekjes së legjendës Diego Armando Maradona. Ata do të hetohen për akuzën e ‘vrasjes nga pakujdesia’, pasi ‘El Pibe de Oro’ vdiq në 2020.

Sipas agjencisë së lajmeve “Telam”, prokurorët e bënë kërkesën në fjalë duke deklaruar se “keqtrajtimi” dhe “mosveprimet” do ta vendosnin viktimën në “situatën e impotencës vepruese”, duke e lënë fatin e tij në mëshirë të fatit, më konkretisht në “regjimin e egër të mbylljes në shtëpi”.

Shkaku zyrtar i vdekjes së Maradonës është edema pulmonare dhe insuficiencës kardiake, pasi ish-futbollisti po kurohej nga një operacion i kryer në tru.

Ndër punonjësit e shëndetësisë që do hetohen janë neukirurgu dhe mjeku i familjes, Leopoldo Luque, si dhe psikiatrja Agustina Cosachov. Të akuzuar janë edhe Carlos Diaz (psikolog), Nancy Forlini (koordinatore mjekësore), Mariano Perroni (koordinatore e infermierëve), dy infermierët Ricardo Almiron dhe Dahiana Madrid, mjeku klinik Pedro Pablo Di Spagna. Të akuzuarit mund të dënohen me 8 deri në 25 vite burg sipas kodit penal të Argjentinës.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Dimal, ushtruan dhunë ndaj fëmijëve të mitur, në pranga babai, në hetim nëna

Dimal, ushtruan dhunë ndaj fëmijëve të mitur, në pranga babai, në hetim nëna