Safet Bajri lihet i lirë, përfundoi dënimin e drejtësisë belge në burgun e Lushnjës

Safet Bajri lihet i lirë, përfundoi dënimin e drejtësisë belge në burgun e Lushnjës

Atdhe Xharavina dhe Safet Bajri

Safet (Rustem) Bajri i njohur si anëtar i bandës së Shkodrës është liruar nga burgu i Lushnjës ku po vuante dënimin që i ishte caktuar nga gjykata belge.  Ai u arrestua në vitin 2018 në kuadër të operacionit “Oazi”. Gjykata belge e kishte dënuar me 9 vite burg. 3 vite burg Bajri i shleu në Bruksel dhe pjesën tjetër në qelitë e 302-shit në burgun e Reçit. 

Fotot ku Bajri shfaqet i lirë mes shokëve të tij, i ka postuar vetë ish konkurrenti i një emisionit televiziv, Atdhe Xharavina i cili duket se ka një miqësi me Bajrin. 

Ekstradimi i Bajrit drejt Belgjikës nuk u bë i mundur për shkak se dy vendet nuk kanë një marrëveshje për këtë çështje. Gjithsesi dy vendet njohin dënimet e dhëna në vendet reciproke dhe për këtë arsye Bajri e vuajti dënimin e tij në burgun e Lushnjës.

Në Shqipëri Bajri akuzohej si kreu i një grupi kriminal që kryente trafik droge, vrasje dhe trukim ndeshjesh. Ai u arrestua në shtator të vitit 2018 gjatë një operacioni masiv policor të FNSH-së dhe RENEA-s që çoi në arrestimin e 11 të fortëve, anëtarë të bandës kriminale "Bajri" në Shkodër, në aksionin e koduar "Oaz". 

Veprat penale që rëndonin ndaj të arrestuarve:

Vrasje me dashje e mbetur në tentativë”, në bashkëpunim, “Vrasje me dashje”, e kryer në bashkëpunim, “Prodhim dhe mbajtje pa leje të armëve dhe municioneve luftarake”, “Organizim i lotarive të palejuara”, “Pastrim i produkteve të veprës penale” të kryer në bashkëpunim, “Shtrëngim me anë të kanosjes ose dhunës për dhënie të pasurisë”, kryer në bashkëpunim, “Përkrahje e autorit të krimit”, ‘Moskallëzim krimi”, “Prodhim e shitje e lëndëve narkotike”, vepra penale këto të kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal.

B.V/K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Qeqo: 06/03/2023 00:59

  Edhe lul kulla mduket a ba krah me bajrat

  Përgjigju
 • Kodosh: 04/03/2023 18:10

  Bajrat i mbron Tom Kodoshi se kan armiq boll ne Shkoder e ma nej. U iku edhe Vis Martini e Nokajt e Lezhes jane frigacake te degjenerum qe jan ndry mren. Djali i Bardhok Pllanes me hjek qafet nje prej tyne, Bracja nje tjeter e kryejn pune se tjeret jane copa mishi me dy sy.

  Përgjigju
  • Bisha shkoder: 05/03/2023 22:53

   O byrazer vidi e vrau po ku asht vidi sot ??

  • o bish: 05/03/2023 20:58

   pastaj cimi ridi dhe vid shega jane te vetmit qe i ka ra dukagjinsave ne shkoder mos haro! dhe vidi e ka vra nje nga bajrat qe ne vitin 2000 dhe si kishte problem hic po boni 15 vite burg! grupi cim cafit ka qene grup i strukturum si i durrsit dhe i tiranes dhe kane pas shume miqesi! kur eshte bere vajdin lamaj shef komisariati me shkoder cim cafin kishte mbshtetjen me te madhe sepse ne ate kohe kane qene tellozt, ndreu, gjekajt gjergj bardhaj, prend miri gjelosh miri, etj behet fjalr per kategori te denume me vdekje dhe se kan rrujt hic per njeri

  • o bish: 05/03/2023 20:48

   tit kurmema ka qene ne burg denum 20 vjet! kur ka qene cim cafi e mir kocia bajrat nuk dilnin nga dobraci mor bur! cim cafi i ka shpetu jeten ilir metes 2000 e ka taku hamit duro nje i fort i skaparit burgaxhi i vjeter cimi ka shpernda njerzit nga pallati sportit ku behej mitingu behet flaj per tjeter kaliber

  • per gentianin: 05/03/2023 16:21

   pse ta ket vra tit kurmemen kur ai qene shok i ngushte me bardhin? tit kurmema rid ramazani vid shenga medi ivziku lul kulla kujtim barbullushi kan qene shokut e cim cafit! cimi ka qene 1 shkodres dhe jo sokol lici! grupi cimit kan pas lidhje me krimin ne gjithe shqiperine me jar hasen e met hasen me tos keten me nehat kullen e ismet ramazanin me cim xhabafin me lul berishen dhe lentin! altin lame eshte bo i forte mbas 2000 mos folni kot kur u be pjerin ndreu drejtor policie i mbyllte dosjet sepse ishte shok i ngushte me vajdinin

  • Safeti: 04/03/2023 23:22

   Shum e sakt gentian nji ner to a ken kolec ashiku ish buksier

  • Gentian: 04/03/2023 22:54

   Sokol lici ma i forti i verit shoku i qet kastratit altin lames ka pasuri rreth 30 milion euro ka marr gjakun e zan licit past rahmet qe ka punu roje ka vra 5 vet me dor tvet me ja marr gjakun vllait vet e ka stervit ibrahimin qysh i vogel me perdor armen i cili dhe ne moshen 14 vjeqare vrau tit kurmemen mir alin mondin e shum tjer

  • genti: 04/03/2023 22:41

   ka dhe do te tjer pervec atyne kujtim barbullushi

  • Bordeaux: 04/03/2023 19:48

   Shpresat jan te dor duli blert cafi dhe ibrahim lici se per djalin e bardhokut sju hin therra nkam

 • Leq: 04/03/2023 14:55

  Po naz bandulen kush e vrau?

  Përgjigju
  • Hasim: 04/03/2023 18:43

   Motra me nanen tande

 • Ismer: 04/03/2023 13:39

  Asmerin e kan vegel kta kur mos tju duhet tapo e tresin, kur e tradhtoi braqja si jan rrit bashk,,,,

  Përgjigju
  • O ismer: 04/03/2023 14:18

   I ke mor informatat gabim asmeri tradhtoi braqen majti anen e ktyne po mos fol pa lidhje

 • Ismeri: 04/03/2023 12:55

  Tash asmeri knaqet krejt se e mbrojn bajret,,, deri kur te ja fusin edhe atij mas shpine i dit..

  Përgjigju
  • O Muhamed: 22/03/2023 17:30

   Ik he bole se le nam me emna fallco tu leh si trim se ke ken shok me Asmerin se e din tan Shkodra po mos rri tu leh

 • Eri: 04/03/2023 10:50

  Me te vertet ka ik behari ne dubai ?

  Përgjigju
  • poo: 04/03/2023 16:39

   me devè

 • Eri Rama: 04/03/2023 06:35

  U Rehabilitu, tani eshte pjese e sistemit, do kontribuoi per te miren e perbashket!

  Përgjigju
 • kola: 04/03/2023 00:59

  licet jane me trimat dhe me te fortet e shkodres...///

  Përgjigju
 • tirona: 03/03/2023 21:57

  beharin bajrin dhe kete safetin i mbajne per shume djem te beses qe nuk shesin shoqni e miqesi kurre dhe jane miqt me te ngushte ne veri te milit te parkut dhe tan dajtit! kjo e fundit eshte e sigurt! ndonje shkodran i infromum mund te shpjegoj hirarkine kiriminale ne shkoder duke fillu nga caft, mir kocia, isuft, vid shega, lic, bajrat, ramazant, gjon gjekes, gjergj bardhajt, etj! krimi ne shkoder durres dhe tirane eshte shume i ngaterrum dhe me aleanca te cuditshme qe nuk merren vesh!

  Përgjigju
  • Koci: 04/03/2023 10:27

   Po naz bandulen lict e vranen ? Po naimin flitet se e ka vra djali i bardhokut ?

  • Po vlora: 04/03/2023 08:50

   Ke shume te drejt! Ne Shkoder Medi IVziku ,lul kulla,sokol Lici me ibrahimin dhe Blert cafi jan lidhjet e Altin lames ne Shkoder ! Te gjith kta qe pemena jan perball Bajrave

  • Shkodra: 04/03/2023 07:17

   Vetem Bajrat jane ne terren Caft qysh se muren hakun vranen Mir Kucin shohin punt e vete nuk perzihen ma Lict jan si urithi nen tok nuk dalin as te dera e shpis Ramazant qysh se u vra Ritvani kan met si Si zogu pa klluke ku te gjejn naj bir ku mu fut

  • Vlora: 04/03/2023 06:52

   Epo dhe ca pastaj se I ka mili miq te ngusht dhe tan dajti po krahu perball milit qe po ben rreshtore e di ti kush esht ja ta then un altin lamaj doqe snaiperisti 2she qe ka ven para te gjith sa per besen e beharit nuk e njof po flitet se ka vrar ish te fejuaren 15 vjece para 20vitesh

  • Fantazma: 04/03/2023 04:14

   Sot për sot numri 1 që i ka ba të gjithë me paranoja në Shkodër është IBRAHIM LICI. Kundërshtarët e tij kanë rrah prostituta, përdhunu minorena 13 vjeçe, vra gruan e tyre me plumb mbas shpine, gjobit biznesmen dhe vra, ngacmojnë motrat dhe gratë e hallexhinjve, kalojnë ditët duke pi alkol dhe mbush hundët më kokainë, dhe ndër më të rëndat atentati me motorrin më bombë në mes te tregut diten per diell ku ishin të pa shpirt ku nuk morën parasysh se mund të kishte humbje jete të pafajshem si fmi, gra, pleq. Ndërsa Ibrahim Lici është djal serioz me norma i besë dhe shumë trim, nuk pin as alkol, as drogë, nuk i ngacmon motrat dhe gratë e njerezve kot më së koti, po i re në qafë ta pret bileten për ferr prandaj e kanë hale ne sy dhe frikë sepse nuk është barbon, Ibrahimi e bën vetë nuk ka frikë ndersa kundërshtaret e tij perdorin vrases me pagesë. Kaq.

  • Eri: 04/03/2023 00:53

   Po ca aleancash o vlla po kush munet me Ja futi njeri tjetrin. Nshqipri hiq 4-5 krejt tjert tpabes jan tvrasin naten tqajn diten .. mili me tan dajtin jan kategori e rant tgjith munohen me i bo shok se kan seder e burrni e kan respekt gjith per to

  • O tirona: 03/03/2023 23:52

   I ke marr informatat gabim shoku jan te tjer me te fortet e shkodres,kta qe po te them un kan miqsi ne tiron me njonin qe si permenet emri se nuk pyt per asnji,besoj e di per ke e kam, atij qe sguxon kush me i permen emrin

  • O tirona: 03/03/2023 22:51

   Mvjen keq o vlla po je tu i dhan vlera dy njerzve ma te degjenerum te veriut qe perdhunojn e vrasin fmi per kto tjerat sdi qa met than

 • Aliu: 03/03/2023 21:48

  Ca koincidence lirimi ketij Bajrit, pikerisht sot kur eshte protesta dhe gjyqi i vulhumburve. Nuk e ka njeri mendjen te merren me kete superskandal sesi ka mundesi te lirohet ky robi, por merren me baatardet e PD dhe te tredhurit e PS.

  Përgjigju
 • Hitman: 03/03/2023 21:35

  Ishte tu provu cakmakun safeti ne fush kruj na e bani hallall se ju cum prej gjumit

  Përgjigju
 • AltinTop: 03/03/2023 21:04

  Zarf i Zi te burgu i Fierit?

  Përgjigju
 • sarreqi: 03/03/2023 19:33

  doli dhe krahu i djatht i astmer bilalit tesh lict mbydhen neper shtepi jo se nuk jan mbydhur deri me tani po tesh me kte dyshe A.B & S.B ibra ne afrik me azil

  Përgjigju
  • Zari: 03/03/2023 20:51

   O Kiras, kto info na i dha jotom mrom pas mullarit kur po shijonte zorren

  • per kiras: 03/03/2023 19:58

   mi jep kaqurelsja e liceve mo vllai ????

  • Kiras: 03/03/2023 19:46

   Kush ti jep kto info motra jote aaa

 • lani: 03/03/2023 19:33

  edi rama liron kriminelet para zgjedhjeve,,,,pa mbaruar vitet e burgut,,,asnje vote shkodra per PS...SHIKONI SE C'FARE BEN RAMA...

  Përgjigju
 • Nishtulla: 03/03/2023 19:02

  Cohu Veri se na q.in gabelt e turqis

  Përgjigju
 • Kiras 12: 03/03/2023 18:47

  2018 po rikthehet

  Përgjigju
 • goni: 03/03/2023 18:47

  Atdhe zhgarravina me ca gogola ....Albanistan si gjithnje ne ate vend ....pffgf

  Përgjigju
 • Iken koha: 03/03/2023 18:30

  Se mos na shko prap Tan Hoxha per ti marre interviste, e ndro nja 5 makina rruges, tre telefona i hedh be kanal, e nja dhjet rrena i meno tu u kthy. Duhet me u reabilitu se kjo drejtsia belge osht mo e "korruptumja" do thote. Ja majeni men.

  Përgjigju
 • Lici: 03/03/2023 18:25

  Edhe Artan Hoxha u nis per Shkoder me marr porosite e naj euro. E naj peshk prej peshkatarit

  Përgjigju
 • FAQJA Fieri: 03/03/2023 18:07

  Epo te pish mall me ujë pa gaz vetem në shkodër ndodh. Te pakten te kishin heq pjaten nga tavolina para se te benin foton

  Përgjigju
 • Ibrahimi: 03/03/2023 17:34

  Hahahahah paskam pun ket ver mduket

  Përgjigju
  • Cela: 03/03/2023 18:47

   Mate bythen mire se ke Atdhe Zhgarravinen ne shpine, si kane Stresin ata qe vrane Brilant Martinajn

  • Cafi: 03/03/2023 18:01

   Popo hahah

 • ilo: 03/03/2023 16:27

  ky til nishani ta po e han rakun Safeti paska dal shyqyr se merret me peshkim e skena ma mungesa peshkut ne shkoder po do kemi edhe lajme te fundit si ne 2018

  Përgjigju
 • ilio: 03/03/2023 16:14

  Ky tili nishani ta po e han .paska dal shyqyr Safetja edhe skena munges karisit se jeton me rrezervar peshkut .shkurt shqip po filloka edhe iher 2018 ne shkoder

  Përgjigju
  • Ilio: 09/03/2023 22:10

   O muhamed sa komenton si k.... shko te safeti se shurren ny ta lidh mashkull k....

 • Niku: 03/03/2023 15:50

  Cun persmari, lol.

  Përgjigju
 • Bracja: 03/03/2023 15:47

  ja paskan rrase atje ne burg Safetit. Po ky rrota cka don ne Dobrac

  Përgjigju
  • artan hoxha: 03/03/2023 16:44

   rrasja brace ktyne

 • Marseille: 03/03/2023 15:41

  Ky til nishani si fart pa perzihet me bajrat harron se kundershtart shofin

  Përgjigju
 • Gripi: 03/03/2023 15:19

  Safeti qenka bere si kerme. E paska marre burgu per mire hahaha. Po ky legeni kosoves per cfare po mburret apo e genjen mendja se do e mbrojne Bajret po beri gangesterin hahahaha idioti.

  Përgjigju
  • A mor grip: 03/03/2023 17:37

   Ata smbrojn dot veten e tyne do mbrojn ket hahahahahah

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Zaloshnja: Firoja dramatike e votave për 'Bashkë Humbasim'

Zaloshnja: Firoja dramatike e votave për 'Bashkë Humbasim'