Vuçiç: Pres vazhdimin e dialogut me Prishtinën në maj ose qershor

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, deklaroi sot se do të shkojë në Bruksel dy herë dhe se ai pret bisedime pozitive dhe konstruktive si dhe vazhdimin e dialogut me Prishtinën në Maj ose Qershor.

Kur u pyet nga gazetarët nëse ai pret presione të reja dhe me kë do të flasë në Bruksel, Vuçiç tha se gjatë vizitës së tij të parë në Bruksel, ai do të bisedojë me përfaqësuesit evropianë – Borell, Von der Leyen, Varhelyi dhe Lajçak, thuhet në mediat vendase.

Vuçiç ka folur edhe rreth dokumentit jo zyrtar të publikuar në disa media sllovene, ku bëhet fjale për ri përcaktim të kufijve në Ballkanin Perëndimor.

“Unë jam i zhgënjyer me çmobilizimin e plotë intelektual të publikut tonë, elitës dhe pseudo-elitës, ku ata ofrojnë vlerësime për diçka që askush nuk e ka parë në asnjë mënyrë dhe janë apriori pro ose kundër diçkaje. Unë iu përkas atyre që do t’i hidhen mbi kokë dikujt, pa parë diçka ”, tha Vuçiç.

Shpërndarja e një harte për ndryshim të kufijve në Ballkan e krijuar nga kryeministri slloven, ka krijuar një rrëmujë të madhe mediatike dhe ka shkaktuar reagime të shumta ndërkombëtare. 

 

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përmirësimi i situatës nga COVID-19, a mendoni se duhet të lehtësohen masat kufizuese?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Moti i pazakontë në mes të majit në Shkodër, breshëri zbardh rrugët e qytetit (VIDEO+FOTO)