Vuçiç në Bruksel: Harrojeni se do ta njohim Kosovën

Vuçiç në Bruksel: Harrojeni se do ta njohim Kosovën

1655967795_vucic.jpg

Në nisje të samitit të BE-së, presidenti serb është pyetur nga gazetarët kroatë ndaj deklaratave të presidentit dhe kryeministrit të Kroacisë, të cilët kanë thënë se Serbia nuk mund të ulet në dy karrige, pra edhe me BE-në edhe me Rusinë.

Presidenti i Serbisë iu përgjigj: Për fat të mirë, as presidenti dhe as kryeministri i Kroacisë nuk pyesin asgjë për qëndrimin e Serbisë dhe të ardhmen e saj, por qytetarët e Serbisë që kanë zgjedhur lidershipin e tyre. Serbia ka një karrige, ajo është karrigia serbe!

A prisni kritika për mosvendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë? Presidenti Vuçiç tha se priste, por u tha gazetarëve kroatë të mos shqetësohen dhe se ato kritika do të marrin përgjigjen e tyre!

I pyetur për të komentuar faktin se kancelari gjerman Olaf Scholz tha më herët se pret që Serbia ta njohë Kosovën, Vuçiç u përgjigj shkurt: “Edhe unë i thashë që mos të presin hiç për këtë”.


Lajmi kryesor:

Mbyllet mes tensionesh samiti Ballkani Perëndimor-BE, Bullgaria nuk heq veton! Rama: Premtime të bukura të pambajtura, por ne s' dorëzohemi bukur


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Derbi të dielën, trajneri i Tiranës: Llogarisim vetëm 3 pikët! Java e 15 nis me fitoren e pastër të Egnatias, thyhet Vllaznia

Derbi të dielën, trajneri i Tiranës: Llogarisim vetëm 3 pikët! Java e 15 nis me fitoren e pastër të Egnatias, thyhet Vllaznia