Wall Street Journal: SHBA po vonon shitjen e F-15 Izraelit

Wall Street Journal: SHBA po vonon shitjen e F-15 Izraelit

Shtëpia e Bardhë po ngadalëson shitjen e 50 avionëve luftarakë F-15 në Izrael, pavarësisht se ka dritën jeshile nga Kongresi. Kështu ka bërë të ditur Wall Street Journal, ndërsa polemika mes dy vendeve është ndezur.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka akuzuar hapur administratën Biden për bllokimin e dërgesave të armëve dhe në një video të djeshme ai përdori tone shumë të ashpra. Uashingtoni u përgjigj duke anuluar një takim të nivelit të lartë për Iranin të planifikuar për nesër.

Sipas asaj që raporton WSJ, pas dritës jeshile muajin e kaluar nga dy deputetë demokratë, pritej njoftimi zyrtar për shitjen e F-15 por ende nuk ka ndodhur. Departamenti i Shtetit iu përgjigj gazetës se nuk ka politikë për të ngadalësuar transferimet e armëve:

"Ne jemi duke vlerësuar taktikisht kohën. Pyetja nuk është nëse, por kur."


Lajmi kryesor:

Netanyahu i bënë thirrje SHBA-së: Ndaloni bllokadën e armëve! Shtëpia e Bardhë anulon takimin e nivelit të lartë me përfaqësues izraelitë


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Reduktohet më tej koha e rimbursimit të TVSH-së, stoku i prapambetur rezulton 0 në fund të 6-mujorit 2024

Reduktohet më tej koha e rimbursimit të TVSH-së, stoku i prapambetur rezulton 0 në fund të 6-mujorit 2024