Xhaçka te Ministria e Jashtme dhe Peleshi te 'Mbrojtja'/ Rama kërkon mbledhjen e Kuvendit, të hënën në seancë të jashtëzakonshme për votimin e ministrave të rinj

Ndryshimet e reja në qeveri ku Olta Xhaçka u dekretuar nga Presidenti Meta si ministre të Jashtme dhe Niko Peleshin në krye të Ministrisë së Mbrojtjes, ka sjellë mbajtjen e një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit. Mbledhja e tij është kërkuar nga kryeministri Edi Rama.

Kuvendi ka vendosur të mblidhet të hënë më 4 janar 2021 në orën 17:00 për të miratuar dekretet e presidentit Ilir Meta. Kuvendi i Shqipërisë nis sesionin e ri parlamentar më 18 janar, por emërimi i ministrave të rinj ka bërë që ajo të mblidhe 2 javë më parë në një seancë të jashtëzakonshme.

Presidenti Ilir Meta dekretoi mëngjesin e 31 dhjetorit Olta Xhaçkën dhe Niko Peleshin. Emërimi i Otla Xhaçkës në krye të Ministrisë së Jashtme u bë pas dorëheqjes së Gent Cakaj, ndërsa është vlerësuar edhe nga ambasadorja Yuri Kim duke e konsideruar si një aleate të shkëlqyer.

Në vend të Xhaçkës është emëruar Niko Peleshi, i cili është rikthyer sërish në qeveri në postin e Ministrit të Mbrojtjes.

Kërkesa e kryeministrit Rama drejtuar kryeparlamentarit Gramoz Ruçi
Vendimi i mbledhjes se Kuvendit ne seance te jashtezakonshme

I.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fatmir Lohja: 02/01/2021 14:19

  Rilindasi per te ngere kokat e njeri-tjetrit lene cdo zbavitje.Per shetesime e popullit nuk kane asnjehere kohe!?

  Përgjigju
  • Agron Kateshi: 02/01/2021 14:50

   Kush ka pyt nonjiher per popullin?

 • Sondazhi i ditës:

  Katër vrasjet në bulevard, a është bërë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

John

Kosova ashpërson masat anti-COVID, ora policore nis në 22:00, lokalet e hapura deri në 21:00! Nuk lejohen klubet e natës