Putin dhe Xi: ‘Konflikti në Ukrainë kërkon një zgjidhje politike’

Putin dhe Xi: ‘Konflikti në Ukrainë kërkon një zgjidhje politike’

Foto: Putin dhe Xi Jinping gjatë takimit në Pekin, 16 maj

Gjatë takimit të presidentit kinez Xi Jinping me atë rus, Vladimir Putin u diskutua edhe çështja e konfliktit midis Ukrainës dhe Rusisë. Të dyja shtetet ashtu si Kina dhe Rusia bien dakord se konflikti në Ukrainë kërkon një "zgjidhje politike".

Kështu deklaroi Presidenti kinez Xi Jinping ditën e sotme pas takimit me homologun e tij rus Vladimir Putin në Pekin.

“Të dyja palët bien dakord se rruga e vetme është një zgjidhje politike për krizën në Ukrainë”, tha Xi, para shtypit së bashku me Putinin.


Lajmi kryesor:

Vladimir Putin mbërrin në Pekin, takohet me Xi Jinping: Kina dhe Rusia do të ruajnë drejtësinë në botë


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet