Plani i Bashës për "t'i prishur" Kuvendin Berishës, festë në selinë blu për 11 dhjetorin: Le të kremtojmë së bashku! Pllakatë xhami me firmat e themeluesve të PD

Plani i Bashës për

Sali Berisha dhe Lulzim Basha

TIRANË- Pas 8 dhjetorit, edhe 11 dhjetori, dita e themelimit të Partisë Demokratike do t'i gjejë demokratët të ndarë. Disa do të jenë te Kuvendi i thirrur nga Sali Berisha, e ndërsa Lulzim Basha ka hapur dyert e selisë blu dhe i ka ftuar në një festë në orën 12:00.

"Demokracia u transformua nga një koncept në një ideal të pathyeshëm në 11 dhjetor 1991, në ditën kur vlerat dhe liria e shqiptarëve triumfuan mbi gjithçka. Le të kremtojmë së bashku këtë ditë të shënuar. Selia Qendrore e Partisë Demokratike. Ora 12:00", shkruhet në ftesën e shpërndarë nga Lulzim Basha.

Gazetarja e Report TV, Danjela Maloku bën me dije se në selinë blu do të vendoset edhe një pllakatë prej xhami në të cilën do të jenë firmat e themeluesve të partisë në 11 dhjetor 1990.Nuk dihen nëse pjesë e këtyre firmave do të jetë edhe ajo e Sali Berishës, si një nga personat kyç të formimit të kësaj force politike. 

11 dhjetori i këtij viti nuk do jetë vetëm dita në të cilën kujtohet 31 vjetori i themelimit të Partisë Demokratike. Me mbajtjen e Kuvendit Kombëtar të thirrur nesër nga Sali Berisha kjo do shndërrohet në ditën në të cilën pritet të marrë përgjigje pyetja e madhe: A do jetë e shtuna e dytë e muajit të fundit të vitit dita e rithemelimit të Partisë Demokratike apo dita e ndarjes dhe e përçarjes së madhe? Ajo që dihet deri tani, është e sigurt se kjo datë do të jetë vendimtare për demokratët.

Çfarë ndodhi në 11 dhjetor 1990?
Më 11 Dhjetor 1990, datë e cila duket se në vitet e fundit po cilësohet si dita e themelimit të PD-së, përkon me takimin e zhvilluar mes një grupi studentësh, intelektualësh dhe pedagogësh me ish-Presidentin e fundit komunist Ramiz Alia, takim në të cilin ky i fundit pranoi pluralizmin. Referuar dokumenteve, më 12 dhjetor u vendos që emri i partisë të ishte Partia Demokratike dhe krijimi i saj u shpall në Qytetin Studenti në një miting që u mbajt po këtë ditë në orën 16.00. Në datat 14-15-16 dhjetor të 1990 u hartua dhe u përfundua statuti dhe më datën 17, kur edhe doli dekreti për lejimin e partive të tjera politike u dorëzuan dokumentet pranë Ministrisë së Drejtësisë ku si anëtarë themelues të PD-së figuronin 285 firmëtarë. Legalizimi i Partisë Demokratike u bë 19 dhjetor një lajm që i gjeti themeluesit në Qytetin Studenti dhe që u festua me një miting në sheshin që sot mban emrin “Demokracia”.

1639162329_eabac575023c4dd6b89d1b50c60db8d3.jpg

Ftesa e Lulzim Bashës për demokratët

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Zëdhënësi i Kremlinit: Lufta hibride me Perëndimin do të zgjasë shumë! Objektivat e operacionit ushtarak rus do arrihen me mjete ushtarake

Zëdhënësi i Kremlinit: Lufta hibride me Perëndimin do të zgjasë shumë! Objektivat e operacionit ushtarak rus do arrihen me mjete ushtarake