Zbuloni Funarin e Elbasanit dhe Darsinë e Lushnjes, dy fshatra piktoreskë ku po zhvillohet agroturizmi

Mes Tiranës dhe Elbasanit gjendet një ndër mrekullitë e natyrës, pika turistike e Funarit, rrethuar nga malet dhe 4 liqene. Në Funar mund të aplikohen sporte të ndryshme si kanoe, hipizëm, hedhje me parashutë, shëtitje në natyrë.

Për të promovuar resurset natyrore u organizua nga bashkia e Elbasanit festa lokale “Funar Fest” ku perpos aktiviteve u çel dhe panairi me produktet bio te zones.

Ndërhyrjet e pjesshme në rruge kanë lehtësuar mbërritjen në Funar, por banorët i druhen ndertimeve qe mund te demtojne kete destinacion turistik natyror.

Një tjeter zonë që kërkon të zhvillojë agro-turizmin është Darsia e cila shtrihet nga liqeni i Kasharajt mbi qytetin e Lushnjes dhe përfundon në Belsh. Në të dyja anët gjenden qindra rrënjë ullinj dhe peme frutore. Me qëllim promocimin e zonës u zhvillua panairi i Darsisë, ku janë ekspozuar prodhimet e shumta të zones. Bie në sy mbi të gjitha çertifikimi i vajit të ullirit të kësaj zone i cili është jo vetëm për tregun vendas, por edhe për tregun ndërkombëtar.

R.D/E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol