Zëdhënësi i Putinit: Mobilizimi ushtarak nuk ka përfunduar ende

Zëdhënësi i Putinit: Mobilizimi ushtarak nuk ka përfunduar ende

Presidenti Vladimir Putin nuk planifikon t'i japë fund një mobilizimi ushtarak në Rusi "ende", por disa nga rajonet e vendit përfunduan procesin, tha Kremlini të martën.

“Për momentin, nuk ka asnjë dekret presidencial (për përfundimin e mobilizimit), tha zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov.

Ai foli një ditë pasi kryetari i bashkisë së Moskës Sergei Sobyanin njoftoi përfundimin e mobilizimit në kryeqytet, duke mbyllur zyrat e projektimit të qytetit. Putin njoftoi një thirrje ushtarake mbarëkombëtare për të mbështetur forcat e Moskës në Ukrainë më 21 shtator, një veprim që ka çuar në një eksod të njerëzve dhe pakënaqësi.

Javën e kaluar, udhëheqësi rus tha se synonte t'i jepte fund lëvizjes "brenda rreth dy javësh". Peskov tha se disa rajone kishin arritur tashmë objektivat e vendosura, pa përmendur se cilat prej tyre.

“Në këtë mënyrë, procesi i mobilizimit të pjesshëm po përfundon dhe ka përfunduar në disa rajone”.

Ai gjithashtu premtoi se autoritetet nuk do të mobilizojnë më shumë njerëz sesa objektivi i vendosur i Putinit prej 300,000 rezervistë.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ 1162 qytete e fshatra në errësirë pas bombardimeve ruse! Sulme me dronë kamikazë iranianë në Kiev, 9 viktima


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Financimi rus/ Ligjet që shkeli Kryemadhi, çfarë rrezikon nga mosdeklarimi i llogarive bankare jashtë vendit

Financimi rus/ Ligjet që shkeli Kryemadhi, çfarë rrezikon nga mosdeklarimi i llogarive bankare jashtë vendit