Zelanda e Re, kërkohet ndalimi
i alkoolit nëpër supermarkete

Zelanda e Re, kërkohet ndalimi<br />i alkoolit nëpër supermarkete
Shoqata mjekësore në Zelandën e Re, ka bërë thirrje për ndalimin e shitjes së pijeve alkoolike nëpër supermarkete, duke thënë se të vendosja e tyre në krah të produkteve ushqimore, bën normale një drogë të rrezikshme, pra sipas tyre, njerëzit vendosin në karrocën e ushqimeve edhe një shishe alkool pa e menduar dy herë.

Vera dhe birra kanë qenë gjerësisht të pranishme në supermarketet në vend që nga viti 1990.

Sipas shoqatës më shumë se gjysmë milioni njerëz në Zelanda e Re konsumojnë alkool në mënyrë të rrezikshme. 

Dr Kate Baddock, kryetari i shoqatës, tha se provat tregojnë se alkooli ishte më i keq se metamfetamina, marihuana dhe heroina, sepse është i lirë, e problematik.

Shoqata beson se është qeveria ajo që mund të godasë konsumin e rëndë të alkoolit, një qëndrim ky që është mbështetur edhe nga shumë akademikë të shëndetit.

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet