Zelensky, 10 mijë ushtarë ukrainas të plagosur, nuk e di sa do të mbijetojnë

Zelensky, 10 mijë ushtarë ukrainas të plagosur, nuk e di sa do të mbijetojnë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se 2,500 deri në 3,000 ushtarë ukrainas kanë vdekur deri më tani në luftë, duke e krahasuar shifrën me 19-20,000 rusë të vrarë në terren (sipas të dhënave nga qeveria e Kievit). 

Në intervistën e tij për CNN, e cila do të transmetohet e plotë të dielën, lideri i Kievit raportoi gjithashtu rreth 10,000 ushtarë ukrainas të plagosur, nga të cilët "është e vështirë të thuhet se sa do të mbijetojnë". 

Numri i viktimave civile, nga ana tjetër, është më i vështirë për t'u llogaritur. "Ka qytete në vend - shpjegoi ai - që janë ende të paarritshme, Kherson, Berdyansk, Mariupol dhe për këtë arsye ne nuk mund të dimë se sa njerëz kanë vdekur me të vërtetë".


Lajmi kryesor:

Rusia: Mariupol u pastrua nga trupat e Kievit, rrëzuam një avion me armë që vinte nga perëndimi! Zelensky: Nëse vriten ushtarët, negociatat marrin fund! Moska shpall ‘non grata’ Johnson


G.B./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Me pikë të njëjta si 11 vite më parë, Alonso: Mendova se isha në tunel të errët, jam kampion

Me pikë të njëjta si 11 vite më parë, Alonso: Mendova se isha në tunel të errët, jam kampion