Zelensky në Festivalin e Filmit në Kanë: Në fund urrejtja do të zhduket dhe diktatorët do të vdesin

Zelensky në Festivalin e Filmit në Kanë: Në fund urrejtja do të zhduket dhe diktatorët do të vdesin

Zelensky u është drejtuar parlamenteve dhe legjislaturave anembanë botës dhe tani ish-aktori dhe komediani, dhe presidenti aktual ukrainas ka dërguar mesazhin e tij në Festivalin e Filmit në Kanë.

"Në fund, urrejtja do të zhduket dhe diktatorët do të vdesin", tha ai.

Ai iu referua fuqisë së kinemasë gjatë Luftës së Dytë Botërore, duke përfshirë filmin e Charlie Chaplin "Diktatori i Madh", i cili tallte Adolf Hitlerin.

"Ne kemi nevojë për një Chaplin të ri për të provuar sot se kinemaja nuk është e heshtur”, tha Zelensky.

Fjalimi i tij mori një ovacion të fortë nga publiku në festivalin e famshëm.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Duma ruse nesër mund të ndalojë shkëmbimin e pengjeve të luftës: Ata janë kriminelë nazistë! Ukraina: Pezullohen negociatat me Rusinë


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

‘Dopietë’ e Morata-s, Atletico fiton 3-1 Derbin ndaj Realit! S’mjafton Lukaku, Torino ndal 1-1 Romën, barazon edhe në Napoli

‘Dopietë’ e Morata-s, Atletico fiton 3-1 Derbin ndaj Realit! S’mjafton Lukaku, Torino ndal 1-1 Romën, barazon edhe në Napoli