Zelensky: Nuk besoj se Putini mund të përdorë armë bërthamore

Zelensky: Nuk besoj se Putini mund të përdorë armë bërthamore

1669499709_reyertywre.jpeg

Gjatë Samitit të DealBook të New York Times, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të mërkurën se ai nuk mendon se presidenti rus Vladimir Putin do të përdorë armë bërthamore, raportojnë mediat e huaja.

“Putini është shumë i varur nga populli i Rusisë dhe ai dëshiron të mbetet gjallë kështu që nuk mendoj se do të përdorë armë bërthamore”, tha Zelensky.

Komentet e Presidentit ukrainas vijnë pas deklaratë së ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov, i cili tha se është jetike që të shmanget çdo lloj konfrontmi ushtarak midis fuqive bërthamore, pasi përshkallëzimi mund të "bëhet i pakontrollueshëm".

“Është e nevojshme të shmanget çdo përplasje ushtarake midis fuqive bërthamore, qoftë edhe me përdorimin e armëve konvencionale. Përshkallëzimi mund të bëhet i pakontrollueshëm”, ka thënë më herët Lavrov.


Lajmi kryesor:

Lufta/ BE: Gjykatë Speciale për të hetuar krimet e Rusisë! E paketuar në zarf, sulm me bombë në ambasadën e Ukrainës në Madrid, 1 i plagosur


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se do zbulohet pronari i 400 mijë € të vjedhura nga pastruesja?×

Lajmi i fundit

VIDEO rrëqethëse! Nëna nën rrënojat e tërmetit sjell në jetë foshnjën, por vetë vdes! Qytetari merr të sapolindurin në duar

VIDEO rrëqethëse! Nëna nën rrënojat e tërmetit sjell në jetë foshnjën, por vetë vdes! Qytetari merr të sapolindurin në duar