Zelensky: Rusia të përjashtohet nga agjencia e OKB-së për bujqësi

Zelensky: Rusia të përjashtohet nga agjencia e OKB-së për bujqësi

1654171319_6303601652263772452.jpeg

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka bërë thirrje që Rusia të përjashtohet nga Organizata e OKB-së për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO).

"Nuk mund të ketë asnjë diskutim për zgjatjen e anëtarësimit të Rusisë në FAO. Çfarë duhet të bëjë Rusia nëse ato po shkaktojnë uri për të paktën 400 milionë, ose potencialisht më shumë se një miliard njerëz”, mësohet të ketë thënë Zelensky sipas agjensisë së lajme AFP.

Ai po i drejtohej një takimi ministror të grupit të vendeve të Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) në Paris me video konferencë..

Vendet perëndimore kanë akuzuar Rusinë për krijimin e rrezikut të një zie buke globale duke bllokuar portet e Detit të Zi.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Pro-rusët dënojnë me vdekje dy britanikët që luftuan me ushtrinë ukrainase! Putin: Rusia nuk do të përfundojë si Bashkimi Sovjetik


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

OKB i quajti ‘Beograd dhe Prishtinë’, Rama: Pse nuk është Kosovë-Serbi? Jepni sqarime menjëherë

OKB i quajti ‘Beograd dhe Prishtinë’, Rama: Pse nuk është Kosovë-Serbi? Jepni sqarime menjëherë