Lufta/ Kievi: Dronët iranianë të prodhuar me komponentë evropianë! Kievi konfirmon se grupi Wagner është kthyer në lindje të Ukrainës

Lufta/ Kievi: Dronët iranianë të prodhuar me komponentë evropianë! Kievi konfirmon se grupi Wagner është kthyer në lindje të Ukrainës

Sipas një dokumenti sekret të dërguar nga Kievi për aleatët e tij perëndimorë, dronët kamikaze iranianë të përdorur në sulmet e fundit në qytetet ukrainase janë bërë me komponentë evropianë. Qeveria ukrainase ka bërë thirrje për raketa me rreze të gjatë për të sulmuar vendet e prodhimit në Rusi, Iran dhe Siria. 

Kreu i shërbimit për shtyp të Grupit Lindor të Forcave të Armatosura të Ukrainës, Ilya Yevlash, sipas të cilit disa mercenarë të Wagner po rinegociojnë kontratat me Ministrinë e Mbrojtjes Ruse dhe po kthehen në Ukrainë nga Bjellorusia.

"Ne konfirmojmë se Wagnerët janë të pranishëm në territorin e Grupit Lindor të Forcave", tha Yevlash. 

Forcat e armatosura të Ukrainës vranë rreth 276,990 rusë në Ukrainë nga 24 shkurt 2022 deri më 27 shtator 2023, 320 vetëm ditën e fundit. Këtë e ka bërë të ditur Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në një postim në Facebook, siç raporton agjencia e lajmeve ukrainase Ukrinform .

Një zjarr shpërtheu mbrëmë pranë aeroportit ushtarak rus Chkalovsky, në qytetin Shchelkovo, rreth tridhjetë kilometra në veri-lindje të Moskës, njoftuan mediat ukrainase, duke cituar kanalet ruse Telegram. Shkaku i zjarrit nuk dihet, por agjencia e lajmeve ukrainase Ukrinform raportoi se banorët vendas dëgjuan shpërthime të fuqishme. 

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se sanksionet kundër Moskës nuk janë të mjaftueshme. Ai paralajmëroi se ata do të vepronin ndryshe ndaj Moskës.

"Ka pasur gjithashtu një takim të veçantë me Ministrinë e Strategjisë dhe Industrisë në Stavka. Pashë një raport të inteligjencës për situatën në industrinë ushtarake ruse. Ne mund të shohim qartë se cilat fusha të presionit ndaj Rusisë duhet të forcohen që të mos shtohen mundësitë terroriste. Sanksionet nuk mjaftojnë, do të ketë edhe më shumë, do të ketë edhe veprime të tjera nga ana jonë”, tha Zelensky.

Zelensky ka emëruar ish-futbollistin dhe trajnerin, Andriy Shevchenko, si këshilltarin e tij të pavarur.  Vendimi u bë i ditur me dekret presidencial, e cila u shfaq mbrëmjen e djeshme në faqen e internetit të presidencës ukrainase. Në karrierën e tij Shevchenko luajti për Dynamo Kiev, Chelsea dhe Milan. Nga viti 2016 deri në vitin 2021 ai ishte trajner i kombëtares së vendit të tij dhe iu dha titulli Hero i Ukrainës.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:51
Kievi konfirmon se grupi Wagner është kthyer në lindje të Ukrainës

1695815459_wag.jpg

Disa luftëtarë nga grupi Wagner janë kthyer në territoret e kontrolluara nga Rusia në Ukrainën lindore.

Kjo u konfirmua për agjencinë e lajmeve ukrainase, RBC-Ukrainë, nga kreu i shërbimit për shtyp të Grupit Lindor të Forcave të Armatosura të Ukrainës, Ilya Yevlash, sipas të cilit disa mercenarë të Wagner po rinegociojnë kontratat me Ministrinë e Mbrojtjes Ruse dhe po kthehen në Ukrainë nga Bjellorusia.

"Ne konfirmojmë se Wagnerët janë të pranishëm në territorin e Grupit Lindor të Forcave", tha Yevlash. 

Për momentin, ata janë rreth 500 persona, të cilët megjithatë "nuk do të përfaqësojnë një kërcënim të rëndësishëm, si më parë, pasi udhëheqësi i tyre kryesor, Prigozhin, ka vdekur. Këta njerëz janë në fakt ndër më të stërviturit në ushtrinë ruse, por ata do të të mos bëhet një kërcënim apo ndryshim i rëndësishëm i lojës" për Moskën.

Ora 13:27
Në ndihmë të Ukrainës, Zvicra do të shesë tanket Leopard II

1695814047_reuetrs.jpg

Gjermania është “e lumtur” për vendimin neutral të Zvicrës për t’i hapur rrugë në shitjen e disa prej tankeve të saj Leopard II të prodhimit gjerman, për rindërtimin e rezervave të varfëruara të Berlinit nga ndihma e dhënë për Ukrainën.

Në shkurt, Gjermania kërkoi që Zvicra të konsideronte shitjen e një pjese të 96 tankeve Leopard II që mban në ruajtje te prodhuesi, Rheinmetall AG, raporton Reuters.

Për t’iu përmbajtur ligjeve zvicerane të neutralitetit, Berlini ka siguruar Bernën se këto armë nuk do të dërgohen në Kiev, por përkundrazi do të mbeten në Gjermani, do t’i transferohen një aleati të NATO-s ose Bashkimit Evropian.

“Ne jemi shumë të lumtur dhe mirënjohës për këtë vendim”, tha Michel Fluegger, ambasadori i Gjermanisë në Zvicër për TV zviceran.

Ne kemi nevojë për këto tanke, ato do të mbushin boshllëqet tona dhe partnerëve tanë evropianë.

Ora 11:44
Holanda planifikon dërgimin e avionëve luftarakë F-16 në Ukrainë në vitin 2024

1695807847_f16.jpg

Holanda synon të dërgojë grupin e parë të avionëve luftarakë F-16 në Ukrainë në vitin 2024, sipas ministres së Mbrojtjes, Kajsa Ollongren.

Për kanalin televiziv amerikan MSNBC, ajo shpjegoi se lëvizja është e mundur pasi Holanda kalon në F-35 – një ndryshim që ndodh gjithashtu në Norvegji dhe Danimarkë.

Afati kohor i dorëzimit varet nga trajnimi i pilotëve ukrainas, i cili pritet të zgjasë gjashtë deri në tetë muaj, më i shkurtër se trajnimi i pilotëve holandez.

Ajo shtoi se në Rumani po krijohet një qendër trajnimi, të cilën po përpiqen ta hapin sa më shpejt.

Zonja Ollongren shtoi se kjo dërgesë dërgon një sinjal të rëndësishëm, jo ​​vetëm në Kiev, por edhe në Moskë dhe Kremlin.

Ora 10:13
Pas publikimit të videos së Sokolov me Shoigu, reagojnë ukrainasit: Situata e ekspertëve amerikanë dhe komandantit mbetet ‘e paqartë’

1695802387_kjndsf.jpg

Fati i komandantit të flotës ruse të Detit të Zi, Viktor Sokolov, për të cilin ukrainasit pretenduan se ishte vrarë, por që rusët përmes një videoje treguan se ai ishte gjallë, është "i paqartë", bëri me dije Instituti Amerikan i Studimit të Luftës. 

"ISW nuk është në gjendje në këtë moment të bëjë një vlerësim të origjinalitetit të pamjeve të Sokolov nga Ministria ruse e Mbrojtjes", njoftoi organizata, pasi dje Moska publikoi një video e cila tregon komandantin e Flotës së Detit të Zi duke marrë pjesë në një mbrojtje.

Mbledhja e Këshillit përmes video thirrjes. Një ditë më parë Kievi kishte marrë përgjegjësinë për vrasjen e tij në sulmin ukrainas në selinë e flotës ruse në Sevastopol në Krime.

Ora 08:57
Peskov: Tanket amerikane Abrams të dorëzuara në Ukrainë do të digjen

1693331924_pesk.jpg

Tanket amerikane Abrams të dhuruara Ukrainës “do të digjen” si armët e tjera dhe nuk do të ndryshojnë situatën në zonën e konfliktit.

Kështu bëri të ditur zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

“Tanket Abrams janë armë kaq serioze. Por mbani mend se si Presidenti Vladimir Putin foli për tanke të tjera të prodhuara nga jashtë, që digjen lehtë. Epo, edhe këto tanke do të digjen”, tha Peskov në një konferencëme ​​gazetarët, raporton CNN.

Të hënën, Pentagoni konfirmoi se 31 tanke amerikane Abrams kanë mbërritur në Ukrainë. Ardhja e tyre u përshëndet nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, pasi dorëzimi pritet të shtojë një komponent të fuqishëm tokësor në forcat e Kievit.

Por Peskov tha se pavarësisht aftësive të tankeve, asnjë armë e vetme nuk mund të ndryshojë ekuilibrin e fuqisë në fushën e betejës dhe as të ndryshojë rrjedhën e luftës.

“E gjithë kjo nuk mund të ndikojë në asnjë mënyrë thelbin e operacionit special ushtarak apo rezultatin e tij”, tha ai, duke përdorur termin që Putin dhe udhëheqësit rusë përdorin për t’iu referuar pushtimit rus të Ukrainës.

Ora 08:43
Kievi: Dronët iranianë të përdorur në sulmet e fundit në ukrainë janë bërë me komponentë evropianë

1694845529_dron.jpg

Dronët kamikaze iranianë të përdorur në sulmet e fundit në qytetet ukrainase janë bërë me komponentë evropianë, sipas një dokumenti sekret të dërguar nga Kievi për aleatët e tij perëndimorë, në të cilin qeveria ukrainase bën thirrje për raketa me rreze të gjatë për të sulmuar vendet e prodhimit në Rusi, Iran dhe Siria. 

Në raportin e paraqitur për qeveritë e G7 në gusht, Kievi tha se kishte pasur më shumë se 600 bastisje nga mjete ajrore pa pilot (UAV) që përmbajnë teknologji perëndimore në tre muajt e mëparshëm.

Sipas raportit të marrë nga Guardian, 52 komponentë elektrikë të prodhuar nga kompanitë perëndimore u gjetën në dronin Shahed-131 dhe 57 në modelin Shahed-136, i cili ka një rreze fluturimi prej 2000 km dhe një shpejtësi lundrimi prej 180 km në ditë. 

Pesë kompani evropiane, duke përfshirë një degë polake të një kompanie shumëkombëshe britanike, janë emëruar si prodhues të komponentëve të identifikuar. 

“Midis prodhuesve janë kompani me bazë në vendet e koalicionit: Shtetet e Bashkuara, Zvicra, Holanda, Gjermania, Kanadaja, Japonia dhe Polonia”, pretendon raporti, sipas të cilit Irani tashmë ka diversifikuar prodhimin e tij duke përdorur një fabrikë siriane në port. të Novorossiysk, por prodhimi i dronëve po zhvendoset në Rusi, në rajonin qendror tatar të Alabuga.

Ora 08:35
Mediat ukrainase: Zjarr pranë Moskës, shpërthime në aeroportin ushtarak rus Chkalovsky

1695796637_lkfdg.jpg

Një zjarr i madh shpërtheu mbrëmë pranë aeroportit ushtarak rus Chkalovsky, në qytetin Shchelkovo, rreth tridhjetë kilometra në veri-lindje të Moskës, njoftuan mediat ukrainase, duke cituar kanalet ruse Telegram.

Shkaku i zjarrit nuk dihet, por agjencia e lajmeve ukrainase Ukrinform raportoi se banorët vendas dëgjuan shpërthime të fuqishme. 

Agjencia tjetër e lajmeve ukrainase RBC-Ukraina, kujtoi se diversantët e paidentifikuar ku shpërthyen dhe dëmtuan së fundmi dy avionë dhe një helikopter në bazën Chkalovsky. Aktualisht nuk ka informacione për viktima apo dëme.

Ora 08:21
Prej fillimit të luftës, 277 mijë rus të vdekur në Ukrainë

1695795710_uhst.jpg

Prej fillimit të luftës në Ukrainë më 24 shkurt 2022 deri më 27 shtator 2023, numri i të vdekurve të ushtrisë ruse në Ukrainë është rritur në 276,990.

Këtë gjë e bëri të ditur Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në një postim në Facebook, sipas agjencisë së lajmeve ukrainase, Ukrinform.

Forcat ukrainase kanë shkatërruar 4,675 tanke ruse, 8,950 automjete luftarake të blinduara, 6,337 sisteme artilerie, 792 sisteme raketash të shumëfishta lëshimi, 534 sisteme të mbrojtjes ajrore, 315 avionë, 316 helikopterë, 4.948 mjete ajrore pa pilot, 1.529 raketa lundrimi, 20 anije luftarake, 1 nëndetëse, 8.792 mjete motorike dhe 927 njësi të pajisjeve speciale.

Ora 08:13
Rreth 4 milionë qytetarë ukrainas qëndrojnë në Evropë

1695795196_lkjned.jpg

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereshchuk, tha se rreth 4 milionë qytetarë ukrainas qëndrojnë në Evropë me statusin si azilkërkues.

“Rreth katër milionë qytetarë ukrainas me statusin e azilkërkuesve të përkohshëm qëndrojnë në Evropë”, tha Vereshchuk, raporton agjencia e lajmeve ukrainase Ukrinform.

Ajo tha se secili prej vendeve evropiane përcakton sasinë dhe kushtet e ndihmës për ukrainasit që ikin nga lufta.

Vereshchuk tha se në 13 shtator, Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen njoftoi synimin e Komisionit Evropian për të zgjatur programin e mbrojtjes së përkohshme për ukrainasit për 18 muaj.

Sipas Vereshchuk, shumica e ukrainasve janë tani në Gjermani 27%. Ajo shtoi se Gjermania planifikon të reduktojë shpenzimet federale për ndihmën për refugjatët ukrainas, por ndihma e synuar do të rritet me 12%.

Siç është raportuar, Komisioni Evropian propozoi zgjatjen e Direktivës së Mbrojtjes së Përkohshme, të cilën BE-ja e aktivizoi për t’u siguruar ukrainasve që ikin nga agresioni rus në BE gjithçka që u nevojitet, duke përfshirë azilin, punësimin dhe shërbimet sociale.

Ora 07:53
Norvegjia premton 92 milionë dollarë ndihmë humanitare për Ukrainën

1695794012_uk.jpg

Norvegjia premtoi 92 milionë dollarë për financimin humanitar për Ukrainën për të ndihmuar vendin të kalojë një dimër tjetër lufte, tha Oslo në një njoftim për shtyp të martën.

Financimi humanitar synon të "sigurojë që më të cenuarit, fëmijët, refugjatët dhe personat e zhvendosur brenda vendit" të marrin ndihmë jetike, të tilla si "strehim, ushqim, ujë dhe kanalizime, arsim, kujdes shëndetësor dhe mbështetje psikosociale, si dhe mbrojtje kundër seksualizimit dhe të personave të zhvendosur brenda vendit". Dhuna me bazë gjinore”, tha qeveria në një deklaratë për shtyp, raporton CNN.

Ministrja e Jashtme norvegjeze, Anniken Huitfeldt tha: "Lufta brutale e Rusisë shkakton vuajtje të mëdha për popullatën civile ukrainase. Ata kanë nevojë për ndihmën tonë për të kaluar një dimër tjetër lufte".

Ndihma do të shpërndahet përmes programeve ekzistuese për Ukrainën të krijuara nga Kombet e Bashkuara dhe Kryqi i Kuq.

Norvegjia, e cila është një anëtare themeluese e NATO-s, njoftoi më parë se po dërgonte avionë luftarakë F-16 në Ukrainë. Ajo dhuroi gjithashtu raketa kundërajrore, grupe të çminimit dhe fonde shtesë për të siguruar furnizimin me gaz dhe energji elektrike në vend. 

Ora 07:40
Zelensky emëron Shevchenkon si këshilltarin e tij të pavarur

1695793194_zele3.jpg

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka emëruar ish-futbollistin dhe trajnerin, Andriy Shevchenko, si këshilltarin e tij të pavarur. 

Vendimi u bë i ditur me dekret presidencial, i cili u shfaq mbrëmje e djeshme në faqen e internetit të presidencës ukrainase. 

Në karrierën e tij Shevchenko luajti për Dynamo Kiev, Chelsea dhe Milan. Nga viti 2016 deri në vitin 2021 ai ishte trajner i kombëtares së vendit të tij dhe iu dha titulli Hero i Ukrainës.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Papa: 27/09/2023 08:26

  Keta Ukrainasit shkruajne sa ushtare Ruse jane vrare , po ushtare ukrainas sa jane vrare perse nuk e thone apo jane shume me shume se Ruset ?

  Përgjigju
 • edmond (koder rreshen): 27/09/2023 08:17

  Shevcenko e ka tregu se esht i "deshtuar" ne fushen e tij per te dhen keshilla . Zelensky po pati koh,te lexoj letren dhe planin se si fitohet,te ish deputetit Demokrat Shqiptar SELAMI JENISHEHRI qe i ka derguar Armando Dukes,dhe per 24 or e ka fitoren e sigurt . JENISHEHRI esht aset Kombetar,lum Kombi yn qe e kishim ne Parlament,figura te tilla nuk esht se i shohim shpesh ne parlament,ose me mir te themi se ky ishte rasti i par dhe i fundit.

  Përgjigju
 • Turi: 27/09/2023 07:59

  Nuk behet shteti me futbollista dhe boksiera o zelensky. E shkaterrove vendin tend sepse je nje cope barboni qe po lan halet e Amerikes dhe po vret djemte e vendit tend

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

U kapën gjatë operacionit 'Tempulli 3', Gjykata e Tiranës lë në burg të arrestuarit

U kapën gjatë operacionit 'Tempulli 3', Gjykata e Tiranës lë në burg të arrestuarit