Zelensky: Situata është më e vështirë në Donetsk! S' ka prezencë ruse në fshatin Sumy

Zelensky: Situata është më e vështirë në Donetsk! S' ka prezencë ruse në fshatin Sumy

 

1714037858_zelensky.JPG

Rajoni i Donetskut aktualisht përfaqëson situatën "më të vështirë" në front, ku Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës po bëjnë gjithçka për të stabilizuar dhe mbrojtur pozicionet e tyre’, shkruan Presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky sot në Telegram.

“Në rajonin e Kharkiv veprimet tona kundërsulmuese vazhdojnë. Ne mund të shohim se çfarë hapash po planifikon armiku dhe çfarë lloj riorganizimi po zbaton. Ne do të përgjigjemi. Grupet ruse vazhdojnë të jenë aktive. Ata janë shkatërruar. Dhe do të vazhdojnë të shkatërrohen", shkruan ai.

Nga ana tjetër, Presidneti Zelensky ka hedhur poshtë pretendimet e kreut të Republikës Çeçene Ramzan Kadyrov, i cili  tha dje (9 qershor) se forcat ruse kishin marrë kontrollin e një fshati të UKrainës.

“Sa i përket fshatit Ryzhivka, okupatori tentoi të kryejë një operacion propagandistik. Që nga mëngjesi i sotëm, flamuri rus në këtë fshat është shkatërruar dhe nuk ka prezencë të okupatorëve”, shkruan ai në Telegram.

 


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/Media: Avioni luftarak ukrainas godet për herë të parë bazën në Rusi


S.B/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Flukset në pikat e kalimit kufitar, drejtori i Doganave Gazheli në terren! Inspektim në Muriqan, 17 mijë qytetarë kaluan në 24 orë

Flukset në pikat e kalimit kufitar, drejtori i Doganave Gazheli në terren! Inspektim në Muriqan, 17 mijë qytetarë kaluan në 24 orë