Zgjedhjet e 14 Shkurtit në Kosovë, garë për kryeministrin dhe presidentin e ri të vendit (VIDEO)

Kur na ndajnë vetëm katër ditë nga përfundimi i fushatës 10 ditore për zgjedhjet e parakohshme në Kosovë Albin Kurti dhe Vjosa Osmani në deklaratat e tyre theksojnë se duan dhe shpresojnë  të krijojnë të vetëm qeverinë pa pasur nevojën e ndonjë koalicioni. 

“Me presidenten Vjosa Osmani jemi bërë bashkë, e kemi realizuar koalicionin parazgjedhor. Andaj zgjedhjet e reja janë një referendum gjithë popullorë me që rast ne synojmë një fitore të madhe që ta bëjmë shumicën popullore, shumicë parlamentare. Nuk do të bëjmë koalicione pas zgjedhore sepse i kemi bërë ato parazgjedhore. Nuk do të qeverisim për të ju sunduar, dhe nuk do të qeverisim për tu pasuruar. Do të vazhdojmë të jemi klasë e mesme”, tha Kurti.

Partia Demokratike e Kosovës shkon në këto zgjedhje me lider të ri, ish ministrin e Jashtëm Enver Hoxhaj për shkak se ish kryetari, Kadri Veseli dhe udhëheqësi shpirtëror i partisë ish-presidenti Hashim Thaçi po përballen me drejtësinë në Hagë.

Lidhja Demokratike në anën tjetër i drejtohet zgjedhjeve me qeverinë e saj tanimë të shkarkuar, por me Avdullah Hotin në krye të listës i cili drejtoi qeverinë në një moment të vështirë sa i përket pandemisë ashtu edhe dialogut me Serbinë. Për të avantazh përbën marrëveshja e 4 Shtatorit me Serbinë dhe njohja e Kosovës nga Izraeli, edhe pse kjo e fundit është diskutuar gjerësisht. 

Ramush Haradinaj, i dorëhequr dy herë nga posti i kryeministrit të Kosovës, shpreson të arrijë që përmes votës së qytetarëve për AAK-në të marrë postin e presidentit, post të cilin e ushtron Vjosa Osmani, si kryetare e Parlamentit dhe është nominuar sërish nga Vetëvendosja.

Ndërkohë që orët e fundit votuesit jashtë vendit kanë adresuar kërkesë që të shtyhet afati për pranimin e votave të dërguara me postë, pasi sipas tyre shumë vota nuk do të arrijnë dot në kohë për tu përllogaritur. 

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është i mjaftueshëm shpërblimi prej 5 mijë lekësh i festave të fundvitit për pensionistët?×

Lajmi i fundit

John

Bashkëpunimi i dy fronteve ne krizë të Jinping dhe Putin për të ‘vulosur’ fundin e diplomacisë interveniste të Biden