Zgjedhjet lokale në Kosovë, dalin rezultatet e para në Prishtinë, Gjakovë, Lipjan, Podujevë e Vushtri

Ndërsa numërimi i votave vijon, kanë dalë edhe rezultatet nga numërimi i kutive të para në disa komuna në Kosovë. Në Prishtinë  po prin Arben Vitia i Lëvizjes Vetëvendosje me 41.46 për qind. Pas tij është kandidati i LDK-së, Përparim Rama, me 32.49 për qind.

Në Gjakovë, duket se prin kandidati i AAK-së, Ardian Gjini.

Ndërkohë, rezultatet e para nga komuna e Lipjanit të publikuara nga KQZ, tregojnë se prin Imri Ahmeti i LDK-së me 56,64%, ku i dyti është Adnan Rrustem i VV-së me 23,74%.

Në Vushtrri, kandidati i PDK’së, Ferit Idrizi prin, ku ka mbledhur 1.021 vota nga 5,418 vota të numëruara ose 7,65 për qind të tyre.

Sipas numërimeve të KQZ’së, pas tij qëndron kryetari aktual i kësaj komune, njëherësh edhe kandidat për kryetar të LDK’së, Xhafer Tahiri, me 699 vota ose 31,12 për qind. I treti pas tij është kandidati i VV’së për kryetar të Vushtrrisë, Arsim Rexhepi, me 453 vota.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka filluar me numërimin e votave në Podujevë dhe publikimin e rezultateve, ku deri tani janë numëruar rreth 5 mijë vota. Bazuar te ky numërim, prin Shpejtim Bulliqi i VV’së me 46.13 përqind, Ekrem Hyseni ka 42.79 përqind, Floretë Zejnullahu 7.34, Besnik Tahiri 2.30, Gazmend Islami 1.00 dhe Xhemajl Hasani 0.45 përqind.


Lajmi kryesor:

Zgjedhjet lokale në Kosovë, përfundon pa incidente procesi i votimit! 19 komuna e zgjidhën sot çështjen e kryetarit, LVV-ja s’fiton askund pa balotazh


J.SH./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush pas zhvillimit të dy Kuvendeve PD do të jetë?×

Lajmi i fundit

John

SHBA do të shtyjë Gjermaninë që të ndalojë Nord Stream 2 nëse Rusia sulmon Ukrainën