POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Zgjedhjet parlamentare me ato lokale, Shehi: Basha mos t‘i futet kësaj aventure me këtë kod zgjedhor

Nëse Lulzim Basha do të hynte në zgjedhje me ligjin aktual zgjedhor, aleati i tij, Dashamir Shehi thotë se del i humbur. I pyetur nëse opozita është e gatshme për zgjedhjet parlamentare njëkohësisht me ato lokale, siç është shprehur kreu i PD, në takimin me strukturat në Shkodër, Shehi thotë se do të ishte një aventurë e paanevojshme në kushtet e mos ndryshimit të ligjit për zgjedhjet.

Ideja për t’i bërë zgjedhjet administrative bashkë me zgjedhjet politike sigurisht me një ligj të ri, nëse do të jetë ky ligj që është sot, edhe Basha poi  hyn kot një aventure të panevojshme. Duhet të jetë një ligj i ri që t‘i jap shanse shqiptarëve që ta pastrojë vendin e vetë nga perosnazhe të pavlefshëm, të korruptuar. Kjo do të ishte një zgjedhje shumë e mirë për Shqipërinë.

Dashamir Shehi

Ndryshimet e nevojshme në ligjin zgjedhor ende nuk janë prekur konstaton aleati i Lulzim Bashës, Dashamir Shehi. Për Report TV, Shehi vlerëson që ndryshimi i sistemit do të përbëjë reformën e vërtetë zgjedhore.

Ne shpresojmë, sipas fjalëve, që reforma zgjedhore do të mbyllet deri në fund të këtij viti. Edhe unë, të them të drejtën, nuk është se kam ndonjë entuziazëm të madh. Nuk po flitet për reformën e vërtetë, për sistemin. Diskutimi ka mbërritur deri tek çështja e numërimit të votave me elektronik, votimi elektornik, numërimi elektornik, edhe një ide për votimin e emigrantëve. Këto tema janë hapur.

Dashamir Shehi

Ndërsa shprehet se situata kriminale në vend ka precpituar, Shehi thekson se, reforma zgjedhore duhet të mbetet prioritare.

Për sa kohë po flasim për politikë, prioritet i prioriteteve për ligjet ky është, për zgjedhjet, ky shtet nëpërmjet zgjedhjeve persupozohet që do të administrohet. Dhe deri tani është mbrapa.

Dashamir Shehi

Për këtë sesion parlamentar ende nuk është caktuar një datë për mbledhjen e Komisionit parlamnetare për Reformën Zgjedhore. Ndërkohë, kreu i opozitës, Lulzim Basha ka vendosur si prioritet shkëputjen e ldhjeve të krimit me qeverinë. Për këtë janë propozuar edhe amendimet kushtetuese për kalimin në vetting të politikës.

ke.mu./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • peoples: 09/09/2018 19:57

  ik or torollak pi ndonje bocun RAKI

  Përgjigju
 • Ilir Lleshi: 09/09/2018 18:26

  Ky eshte ligji zgjedhor me antidemokratik dhe qe u duhet politikaneve te korruptuar, asnje nga politikanet shqiptare te te gjitha partive nuk don qe ta nderroje apo ta modifikoje. .

  Përgjigju
 • Ben Tironci: 09/09/2018 18:23

  O Dasho shklo futi naj dopjo me mire.

  Përgjigju