Zhbllokoi 1.9 milion telefona, hacker-i dënohet me 12 vite burg

Një Pakistanez kryesoi një skemë 7 vjeçare dhe zbuloi fshehurazi 1.9 milion telefona AT&T,  i kushtoi kompanisë mbi 200 milion dollarë, si rrjedhojë u dënua nga një gjykatë e rrethit amerikan me 12 vite burg.

Muhammad Fahd, një shtetas 35-vjeçar nga Grenada e Pakistanit, arriti të korruptojë një punonjës të AT&T në qendrën e thirrjeve në Uashington në 2012 për ta ndihmuar atë me zhbllokimin e telefonave të klientëve në këmbim të "shumave të konsiderueshme të parave", sipas Departamentit të Drejtësia.

Me nofkën "Frank Zhang", Fahd e manipuloi punonjësin të bëheshin bashkëpunëtorë dhe i këshilloi atij të krijonin biznese të rreme me llogari bankare të rreme, duke krijuar fatura fiktive për çdo depozitë në mënyrë që të dukej se paratë po shkonin diku legjitime, Me Fahd gjithashtu ofroi pagesë për t'i detyruar punonjësit të zhbllokojnë telefonat për "klientë të papërshtatshëm".

Në vitin 2013, AT&T u përpoq të kundërshtonte kërcënimin përmes një sistemi që e bëri më të vështirë zhbllokimin e numrave unikë IMEI të telefonave. Fahd punësoi një zhvillues softuerësh  në mënyrë që të instaloheshin në sistemin kompjuterik  AT & T, gjë që rezultoi në zhbllokimin e një numri më të madh të telefonave me një ritëm më efikas. Rrjeti i tij i punonjësve të AT&T i siguroi atij informacion konfidencial në lidhje me sistemet kompjuterike të kompanisë, si dhe metodat e zhbllokimit. Ata ishin të ngarkuar me instalimin e malëare që do të ndihmonte Fahd të merrte informacion shtesë në lidhje me sistemin, përveç kredencialeve të punonjësve të tjerë të AT&T. 

Sipas Engadget, një i brendshëm u pagua 428,500 dollarë për ndihmën e tyre. Fahd thuhet se fitoi miliona duke hequr "miliona pajisje" nga shërbimi i AT & T.  

AT & T:

AT&T është një kompani konglomerate shumëkombëshe amerikane që është e regjistruar në Delaëare, por me seli në Ëhitacre Toëer në Doëntoën Dallas, Texas. Companyshtë kompania më e madhe e telekomunikacionit në botë dhe ofruesi më i madh i shërbimeve të telefonisë celulare.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha apo Berisha, sipas jush kush e ka mbështetjen e anëtarësisë së PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Ylli Pata: Pse Ilir Meta po shantazhon Gjykatën Kushtetuese