Zjarr i madh në Karbunarë të Lushnjes, flakët përpijnë 20 hektarë ullishte (VIDEO)

LUSHNJE- Nuk është e thënë që fermerët në Karbunarë të Lushnjës të gjejnë e qetësi nga zjarret.

Vetëm dy orë në mes të ditës me erë të fortë kanë mjaftuar që një zjarr i rastësishëm të djege çka gjetur, duke dëmtuar mbi 20 hektarë ullishte, vreshta e shkurre të egra. Kurora e gjelbër me ullinj që fermerët përgatiteshin të vilnin prodhimin, janë djegur. Era e ka çuar drejtimin e flakëve nga ka dashur ajo, e pa shqetësuar pasi zjarrfikësit mungonin, pasi ishin në një tjetër zjarr dhe vetëm banorët me mjete rrethanore nuk kanë mundur të shpëtojnë dot asgjë. Pasi ka djegur vreshta në gryken e kodrës, zjarri ka përpirë me radhë plantacione të tjera me ullinj të rinj e të vjetër.

Demi llogaritet kolosal për fermerët që këtë sezon s'do te vjelin asgjë por vetëm do te presin ullinj për dru, nëse zjarri nuk i djeg plotësisht.

Në zonë ka edhe banesa po zjarri është larg tyre. Ndërsa lart në kodër banorët po ujisin tokat që të mos afrohet zjarri tek shtëpitë.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?



×

Lajmi i fundit

20 punët më të paguara në botë

20 punët më të paguara në botë