Zjarrvënie e qëllimshme në Derven në Fushë-Krujë, në distancë dëgjohen shpërthime! Digjen 20 hektarë tokë, shuhen pas disa orësh flakët

FUSHË-KRUJË- 20 hektarë toke janë djegur deri më tani dhe 10 shtëpi u rrezikuan nga një zjarr i përmasave të mëdha në fshatin Derven të Fushë-Krujës.

Sipas gazetarit Jualin Shota, zjarri ka djegur deri një sipërfaqe të madhe toke me shkurre, ferra, dushk dhe pemë frutore është i qëllimshëm. Sipas banorëve të zonës, nga vatrat e zjarrit, dëgjohen edhe shpërthime, të cilat dyshohet se të jenë bomba ose municione.

Përveç dy zjarrfikësve që janë mobilizuar për shuarjen e disa vatrave të zjarrit, punës i “janë futur” edhe banorët e zonës me kova ujë dhe mjete rrethanore. Pranë zjarrit, siç duket edhe nga pamjet e siguruara, ka edhe disa shtylla elektrike, duke shtuar rrezikun e zjarrit. Vetëm pas disa orësh flakët në fshatin Derven janë shuar.


Lajmi kryesor:

Fier/ Përfshihen nga zjarri disa kodra me ullinj në fshatin Cipllak, kryeplaku: Dëmi i madh për fermerët e zonës, do kërkojmë dëmshpërblim


J.GJ./M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ulen në tryezë Rama e Basha për të diskutuar për vettingun e politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Sot seanca parlamentare, në rendin e ditës pritet të diskutohet projektligji për euro bondin, një hua me Berzh si dhe buxheti faktik i 2020