Zjarr në Elbasan, digjet prej tre ditësh zona turistike e Gjinarit! Flakë edhe në afërsi të Qafë-Krrabës

ELBASAN- Një vatër zjarri është shfaqur në afërsi të Qafë-Krrabës në Elbasan. Mësohet se flakët janë përhapur në një sipërfaqe të konsiderueshme pylli dhe po digjen shkurre e pemë. Flakët kanë nisur rreth orës 18:00 ndërsa vijojnë ende.

Ditën e sotme ka pasur pesë vatra zjarri, konkretisht në njësitë Shushicë Gjinar, Zavaline, Labinot Mal dhe Gracen. Tre vatrat e mëdha ne Shushicë, Gjinar dhe Gur i Zi u fikën nga strukturat zjarrfikëse dhe vullnetarët  Aktualisht është një vatër aktive në Fshatin Jeronisht të Njësisë Zavalinë e cila është drejt fikjes pasi është në territor kullotur pa dëme në pyje. Një vatër aktive është edhe në fshatin Gracen në një territor shkëmbor, ku po digjen ferra e barishte në të cilën do ndërhyhet nesër sepse territori është shumë i vështirë për ndërhyrje natën.

Situata me zjarret në qarkun e Elbasanit ka qenë problematike ditët e fundit, pasi ka pasur disa vatra zjarri në Gjinar, Guri i zi si dhe në territorin e Bashkisë Gramsh. Vatra zjarri të përsëritura ka pasur në tre Njësite Shushice Gracen dhe Labinot Mal, te cilat janë fikur brenda disa orësh nga ndërhyrja e zjarrfikësve në bashkëpunim edhe me strukturat vullnetare të zonave.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:45
Zjarr në Elbasan, digjet prej 3 ditësh zona turistike e Gjinarit (VIDEO)

ELBASAN- Prej tre ditësh një zjarri ka përfshirë masivet pyjore në zonën e Gjinarit, përkatësisht në fshatrat Zavalinë dhe Joronisht.

Terreni malor ka vështirësuar ndërhyrjen e zjarrfikëses të cilët për shuarjen e zjarrit kanë përdorur mjete rrethanore. Përgjatë tre ditëve mësohet se është djegur një sipërfaqe e konsiderueshme me bimësi të ulët, pisha, dëllinj etj.

Gjithashtu zjarri ka shkaktuar probleme edhe në bashkinë e Gramshit. Sipërfaqe me pyje janë prekur nga zjarri në Njësinë Administrative Skëndërbegas në fshatin Ermenjë dhe malin  Koshnicë.

Edhe në Gramsh ndërhyrja  u realizua me pompa shpine, pasi mjetet zjarrfikëses mund të ndërhynin  për shkak të terrenit malor, ndërsa prezenca e erës vështirësoi operacionin. Aktualisht situata ne Gramsh është vendosur nen kontroll.

SI.E./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik