Flakët masive përpijnë hyrjen e Ksamilit, zjarri përhapet me shpejtësi! Dyshohet se është i qëllimshëm

SARANDË- Një vatër zjarri është aktivizuar në një zonë të gjelbërt në hyrje të Ksamilit. Siç shihet nga pamjet, zjarret janë përhapur masivisht, ndërkohë që era ndihmon në përhapjen e flakëve me shpejtësi, duke shkrumbuar zonën me shkurre.

2 forca zjarrfikëse të Sarandës kanë shkuar për të shuar zjarrin, por perimetri i zjarrit është i gjerë dhe terreni i vështirë pasi nuk ka rrugë. Bëhet e ditur se nuk ka banorë të evakuuar, por ato bëjnë thirrje që të ndëhyet sa më parë pasi zjarri po u afrohet banesave që ndodhen aty pranë.

Edhe gjatë vitit të kaluar, por edhe këtë vit në të njëjtin vend ka pasur vatra zjarri, të cilat janë të qëllimshme.

 


Lajmi kryesor:

Vlorë/ Zjarr në Tragjas, Radhimë e Karaburun! Digjen qindra hektarë me shkurre e pemë! Flakët përpijnë hyrjen e Ksamilit! Punonjësit 'luftojnë' me mjete rrethanore


M.Q./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A janë braktisur nga shteti efektivët e policisë në luftën ndaj krimit?×

Lajmi i fundit

John

Kriza në Kinë, ndërprerje e vazhduar energjisë elektrike alarm për ekonominë