Zjarr në pyllin e Levanit në Berat, digjen 7 ha dëllinja e dru lisi, dyshohet se është vënë qëllimisht nga barinjtë (VIDEO)

BERAT- Një vatër zjarri në pyllin e Levanit në Berat ka shkaktuar djegien e 7 hektarë dëllinja dhe dru lisi. Burime për Report Tv bëjnë me dije se zjarri është i qëllimshëm, ndërsa dyshohet të jetë vënë nga barinjtë për të hapur kullota.

Forcat zjarrfikëse kanë vënë në kontroll zjarrin me shumë vështirësi për shkak të terrenit të vështirë dhe erës së fortë të cilat favorizonin flakët.

Ekipet zjarrfikëse ndodhen ende në terren dhe po shuajnë vatrat e fundit me mjete rrethanore dhe pompa krahu.

SI.E./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Harta e re gjyqësore, avokatët në Tiranë thyejnë bojkotin e masave të sigurisë