Zvicër, bllokohen 13 mijë
turistë nga moti i keq

Zvicër, bllokohen 13 mijë<br />turistë nga moti i keq<br>
Të paktën 13 mijë turistë janë të bllokuar në Zermatt të Zvicrës, në shpatet e malit Matterhorn, për shkak të reshjeve të mëdha të dëborës së orëve të fundit. Rrugët, teleferikët,  dhe pistat e skive janë të mbyllura për shkak të rrezikut të ortekëve. Autoritetet janë duke punuar për të transportuar turistët nga zona me helikopterë.

Sipas zyrës për turistë “nuk ka pse të t’i zërë paniku turistët, pasi çdo gjë është nën kontroll”.

Në zonën e Zematt ka rënë të paktën 80 centimetra borë, duke sjellë alarmin e ortekëve në nivelin më të lartë, ndërsa në zona të tjera ka kaluar një metër dhe mund të shkojë deri në dy.

zvicer2

Redaksia Online
A.Gj/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit/ Dosja që tregon pagesat nga kompanitë e njerëzve të Vladimir Putinit

Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit/ Dosja që tregon pagesat nga kompanitë e njerëzve të Vladimir Putinit