Zv.ministri i Infrastrukturës: Ukraina mund të eksportojë 3 milion ton grurë nga portet e saj në shtator

Zv.ministri i Infrastrukturës: Ukraina mund të eksportojë 3 milion ton grurë nga portet e saj në shtator

1660640524_gruri.jpg

Ukraina mund të eksportojë 3 milion ton grurë nga portet e saj në shtator dhe në të ardhmen mund të jetë në gjendje të eksportojë 4 milion ton prej tyre në muaj, tha zëvendësministri i Infrastrukturës Yuriy Vaskov.

Sipas tij, Ukraina kishte marrë aplikime për 30 anije që do të vijnë në dy javët e ardhshme për të eksportuar grurë.

Eksportet e grurit të Ukrainës kanë rënë që kur Rusia pushtoi më 24 shkurt dhe bllokoi portet ukrainase të Detit të Zi, por tre porte të Detit të Zi u zhbllokuan muajin e kaluar sipas një marrëveshjeje midis Moskës dhe Kievit falë ndërhyrjes së Turqisë dhe OKB.

Sipas marrëveshjes një ekip ndërkombëtar, i përbërë nga zyrtarë të Turqisë, OKB-së, Rusisë dhe Ukrainës mbikëqyrin inspektimet dhe kalimin e anijeve nëpër Bosfor. Javën e kaluar numri i përgjithshëm i anijeve që transportojnë drithëra ukrainase kishte shkuar në 16.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Zv.ministri i Infrastrukturës: Mund të eksportohen 3 milion ton grurë nga portet e saj në shtator


A.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës