Zyrtare/ FK Ballkani kampion i Kosovës për herë të tretë radhazi, Ilir Daja shkruan historinë në futboll

Zyrtare/ FK Ballkani kampion i Kosovës për herë të tretë radhazi, Ilir Daja shkruan historinë në futboll

Ilir Daja dhe moment nga ndeshja

Ballkani është kampioni i Kosovës në futboll për vitin e tretë radhazi. Kur duhet edhe një javë nga fundi i sezonit të rregullt në kampionat, ekipi i Ilir Dajës ka mbyllur llogaritë e titullit kampion me fitoren 0-1 në Podujevë kundër rivalëve të Llapit.

Duhej sulmuesi i Kombëtares U-21 të Shqipërisë, Bernard Karrica që në minutën e 73 t'i jepte suksesin therandasve për trofeun e tretë në histori. 2021-22, 2022-23 dhe 2023-24, këto janë vitet kur Ballkani ka fituar trofeun, në të trija herët me Ilir Dajën në stol.

Trajneri 57-vjeçar nga Tirana shkruan historinë pasi e çon në gjashtë numrin e titujve të fituar në karrierën si trajner. Tre herë ka fituar Daja në Superligën e Shqipërisë.

Gjjithçka fillon në vitin 2006, kur ai me KF Elbasanin shkruanin historinë për qytetin e Shqipërisë së Mesme. Më pas, në sezonin 2007-08 Daja dërgoi Dinamon drejt titullit, para se të festonte me Skënderbeun në 2018.

Me këtë titull të siguruar, Ilir Daja dhe Ballkani e çojnë në tre numrin e trofeve radhazi në Superligën e Kosovës. Ekipi "portokalli" barazon rekordin e 17 viteve më parë të vendosur nga Besa e Pejës, që fitonte tri herë radhazi Superligën e Kosovës.

Në datën 26 maj Ballkani do festojë në shtëpi titullin kampion, pikërisht në ndeshjen e fundit kundër Prishtinës.

Renditja një javë nga fundi i sezonit

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol