Zyrtari i lartë gjerman: Shpresoj që BE ti japë Ukrainës statusin e vendit kandidat

Zyrtari i lartë gjerman: Shpresoj që BE ti japë Ukrainës statusin e vendit kandidat

Unë me të vërtetë shpresoj që Bashkimi Evropian t'i japë Ukrainës statusin e kandidatit që do t'u japë shpresë qytetarëve të Ukrainës, kështu deklaroi kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme të Parlamentit të Gjermanisë, Michael Roth, në takimin me gazetarët gjatë vizitës së tij në Romë. 

"Jam i irrituar nga debati për armëpushimin në Ukrainë. Një armëpushim nuk mjafton, ai duhet të shoqërohet me tërheqjen e trupave ruse nga Ukraina. Ukraina duhet të fitojë dhe do ta fitojë këtë luftë. Kjo do të thotë se Rusia do të duhet të respektojë territorialitetin dhe integritetin e këtij vendi dhe fakti që ka mundësi të bëhet anëtar i BE-së”, tha Roth. 


Lajmi kryesor:

Kievi ‘sulmon’ NATO-n: E përçarë, nuk bën asgjë për të na mbështetur! Separatistët pro-rusë: Severodonetsk i rrethuar


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Partia e Mitsotakis kandidon Fredi Belerin për eurodeputet, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tiranë/ Sekuestrohet 7.500m2 tokë në Vorë që iu shit nipit të Sadri Abazit! Arrestohet ish-kreu i komunës Bërxullë e 3 të tjerë

Tiranë/ Sekuestrohet 7.500m2 tokë në Vorë që iu shit nipit të Sadri Abazit! Arrestohet ish-kreu i komunës Bërxullë e 3 të tjerë