45 shtete po shkojnë drejt vendimit për marrjen e vaksinës kineze dhe ruse, pse jo dhe Shqipëria?

4 Mars, 17:06 | Përditesimi i fundit: 2021-03-04 17:08:59

"Unë jam i vaksinuar," shkroi Kryeministri hungarez Viktor Orban në Facebook të Dielën. Budapesti deri më tani ka marrë 879,000 doza BioNTech / Pfizer, Moderna dhe Oxford / AstraZeneca, nën programin e shpërndarjes së Bashkimit Evropian, por ka përdorur vetëm 639,000. Vetë Orban i injoroi vaksinat perëndimore, duke ngulur në krah një shiringë të mbushur me Sinopharm, një nga produktet e ofruara nga industria farmaceutike e Pekinit. Dhe nga Kina, 550,000 doza kanë mbërritur tashmë në Hungari dhe 5 milion të tjera janë premtuar deri në maj: një furnizim mbresëlënës për një vend me 10 milion banorë. 

Problemi është se vaksinat kineze nuk janë miratuar ende nga EMA (agjencia evropiane e barnave) por 3 vende të Bashkimit Evropian tashmë kanë vendosur t'i përdorin ato gjithsesi. Pas Hungarisë, Presidenti polak Andrzej Duda gjithashtu foli në telefon me Xi Jinping, duke marrë ofertën e vaksinave anti-Covid dhe perspektivën që Kina të blejë më shumë produkte bujqësore nga Varshava. 

Edhe Presidenti çek, Milos Zeman i shkroi një letër homologut të tij kinez, Xi Jinping, ku i kërkon që vendi i tij të furnizohet me vaksinën kineze antiCovid-19, Sinopharm. Sipas ambasadës çeke në Pekin, Kina vendosi të “veprojë menjëherë”. Deri tani, Hungaria është i vetmi shtet i BE-së që ka filluar vaksinimin me vaksinën kineze Sinopharm. Zeman i bëri një thirrje të ngjashme edhe Rusisë, që ka zhvilluar vaksinën e saj, Sputnik V. 

Midis liderëve botërorë Orban nuk është i izoluar: indoneziani Widodo, turku Erdogan, sheiku i Dubait, princi i kurorës së Bahrejnit, presidenti i Seychelles tashmë kanë bërë një vaksinim kinez. Në të vërtetë, Turqia, e konsideruar lider në sektorin mjekësor, po i jep përparësi vaksinës kineze, e cila është më e disponueshme sesa ato të prodhimit perëndimor.  Vaksinat kineze janë gjithashtu në përdorim në Serbi, së bashku me Sputnik rus. Falë përdorimit masiv të vaksinave kineze, Serbia tashmë ka marrë 2.1 milion doza dhe renditet e para midis të gjitha vendeve të Ballkanit. Në vendin e dytë është Shqipëria, e cila deri më tani ka ndjekur rrugën e ngushtë të prodhimit të vaksinave vetëm perëndimore. Por, a duhet që Shqipëria të tejkalojë gjithashtu tabunë politike dhe të vendosë si 45 vende të tjera të mbështetet te vaksinat kineze dhe ruse për të shpëtuar sa më shumë jetë? 

Kategori të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha