Amanda Gorman shkruan vetë historinë, poetja më e re në ceremoninë e inaugurimit të Joe Biden

21 Janar, 16:33

Amanda Gorman, poetja 22 vjeçare është njohur për poezitë e saj për raste historike, por dje ajo ka nënshkruar vetë historinë.

Gorman, 22, u bë poetja më e re e njohur pjesëmarrëse në ceremoninë kur ajo interpretoi në Inaugurimin e 59 Presidencial. Ajo recitoi kompozimin e saj origjinal, "The Hill We Climb", në Kapitol përpara Presidentit të zgjedhur Joe Biden, Zëvendës Presidentes Kamala Harris dhe gjithë kombit.E reja mbi të gjitha është një model frymëzimi për shumë të tjerë, pasi në vitet e para kishte pasur probleme në të folur dhe për këtë arsye e kishte përdorur poezinë si mjet shpëtimi.

Ajo tha se hulumtoi fjalimet e Abraham Lincoln dhe Dr. Martin Luther King, Jr në kohën që shkrujati poezinë e inagurimit. Megjithatë e reja, theksoi se trazirat e 6 janarit bënë që poezia të marrë këtë formë.

“Ne, pasardhësit e një vendi dhe një kohe kur një vajzë me ngjyrë e dobët , e cila rrjedh nga skllevërit dhe është e rritur nga një nënë e vetme mund të ëndërrojë të bëhet presidente dhe e gjen veten duke recituar për një.”

Në Ditën e Përurimit, Gorman e bëri të vërtetën e saj të dëgjohet në shkallët e Kongresit amerikan por edhe në të gjithë botën.

Gorman u emërua Laureate e Parë e të Rinjve amerikane në moshën 19 vjeçare. Kur ishte 16 vjeç ajo ishte Laureate e Poetëve të Rinj, ajo u rrit nga Joan, një nënë e vetme dhe mësuese anglishteje. Gorman tha se shkrimi u bë mënyra e saj për të kapërcyer një pengesë shqetësuese. Gorman tha se ajo luftoi me pengesat e saj të të folurit deri në kolegj. Ajo u diplomua nga Universiteti i Harvardit në vitin 2020. Gorman planifikon të botojë librin e saj të parë për fëmijë n një libër për fëmijë që me titull "Ndryshimi këndon". Poetja tha se ajo ka një plan afatgjatë për të kandiduar për president në 2036.

Kategori të tjera

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

  Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha