Besimtarët ortodoksë në të gjithë botën gati për të festuar Pashkët ortodokse, fillojnë përgatitjet për ceremoninë e Zjarrit të Shenjtë

1 Maj, 16:23

Të krishterët ortodoksë në të gjithë botën do të festojnë këtë fundjavë Pashkët dhe ringjalljen e Krishtit.

Me ceremonitë e para në Jeruzalem ku ruajtësi i çelësit në Kishën e Varrit të Shenjtë në Jeruzalem mbërriti të shtunën në mëngjes për të zhbllokuar dyert përpara ceremonisë së Zjarrit të Shenjtë, një ngjarje vjetore në të cilën ka pasur më shumë besimtarë sesa vitin e shkuar pasi masat kufizuese janë lehtësuar.

Kategori të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha