Bushati flet si opozitar: S'ka shpresë, por grykësi e paaftësi

12 Shtator 2019, 13:32 | Përditesimi i fundit: 2019-09-12 17:41:13

Ish-ministri i Jashtëm socialist Ditmir Bushati ka vijuar me linjën e kritikave në mënyrë të tërthortë dhe me 'thumba' kundër shumicës ku bën pjesë si deputet. Nga foltorja e Kuvendit ai foli si opozitar duke u shprehur se ka një krizë vlerash, mungesë shprese dhe se është i shqetësuar për përqendrimin e të ardhurave vetëm te një grusht njerëzish, tezw e opozitws PD-LSI.

30 vjet nga rënia e komunizmit jemi në një dilemë si të mbrojmë shqiptarët jashtë atdheut dhe si t’ja bëjmë jetën më të lehtë atyre që jetojnë këtu. 30 vite më pas mund të themi se jemi në gjendje më të mirë ekonomike. Por jemi duke përjetuar një krizë vlerash, e cila nuk vjen nga përtacia, por nga mpirja që sjell mungesën e shpresës, nga grykësia dhe paaftësia për të ndërtuar një sistem vlerash. Duhet të jemi të drejtpërdrejtë e të sinqertë me këtë temë.

Nuk mund të themi dot dhe vetëm që jemi vendi i Shqiponjave, i Skënderbeut apo i Nënë Terezës. S’mund të përdorim një patriotizëm fals, të mbushim stadiume e të brohorasim sa herë ka ndeshje. Duhet të bëhemi bashkë për të përcaktuar qëllimet se ku do të jetë Shqipëria pas 20 apo 30 vitesh. Këto objektiva duhet të kenë diasporën në qendër të tyre. Ta bëjmë këtë vend më të jetueshëm më të drejtë, t’i vendosim etiketën për cfarë duhet të njihemi. Evropa ka jetuar 550 vjet pa Shqipërinë, mund të jetojë edhe 550 të tjera.

Kategori të tjera