Ekspertët në SHBA: Epidemia e koronavirusit do të zgjasë shumë, edhe përtej dimrit, ndoshta edhe përtej vitit 2020

15 Shkurt, 12:30

Sipas drejtorit të Qendrës Federale Shëndetsore në SHBA, Robert Redfield, epidemia e koronavirusit do të zgjasë shumë, edhe përtej dimrit, ndoshta edhe përtej vitit 2020.

Nga 174 persona persona të infektuar në bordin e tragetit 'Diamond Princess', i vendosur në karantinë në gjirin e Yokohama, në Japoni, me 8 prej tyre janë në gjendje të rëndë shëndetësore dhe SHBA kanë nisur një plan evakuimi të shtetasve amerikan.

Deri më tani në SHBA ka pasur 15 raste të infektimit nga koronavirusi i ri në shtatë shtete: tetë në Kaliforni, dy në Illinois dhe nga një në Arizona, Washington, Massachussetts, Wisconsin dhe Texas.

Koronavirusi i Wuhan ka vrarë në 24 orët e fundit 143 persona të tjerë në provincën Hubei duke e rritur numrin e të vdekurve në 1526.

Kategori të tjera