Gjykata turke dënon me burgim të përjetëshëm dhjetëra oficerë, organizuan grushtin e shtetin në 2016,

26 Nëntor 2020, 16:23

Dhjetëra të pandehur në Turqi janë dënuar sot me burgime të përjetshme për akuzat e ngritura ndaj tyre për organizimin e grushtit të shtetit në korrik të vitit 2016. Pilotët e forcave ajrore dhe komandantët e ushtrisë ishin midis gati 500 të pandehurve të akuzuar për përpjekjen për të përmbysur Presidentin Rexhep Tajip Erdogan, ku iniciatori sipas presidentit turk është kleriku mysliman Fetullah Gulen me bazë në SHBA.

Kategori të tjera