Historike në Francë, ish-presidenti Nicolas Sarcozy dënohet me 3 vite burg për korrupsion

1 Mars, 18:01

Në një vendim që konsiderohet historik, Gjykata Franceze ka dënuar ish-presidentin Nicolas Sarcozy për korrupsion. Ish presidenti u dënua me një dënim prej 3 vitesh heqje lirie,  2 prej të cilëve u anuluan dhe një nga të cilët do ta vuajë ose shtëpi duke mbajtur një byzylyk elektronik ose me dy vite punë të detyruar në komunitet. Sarkozy u akuzua se ofroi një post publik një gjyqtari në këmbim të informacioneve sekrete në lidhje me një hetim, të nisur ndaj tij.

Sarkozy, i cili shërbeu si president I vendit nga 2007 në 2012, mohoi të gjitha akuzat kundër tij gjatë gjykimit 10-ditor që u zhvillua vitin e kaluar.

Kategori të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha