I dyshuar për vrasjen e Emiljano Boçit në Tiranë, gjykata lë në burg Hektor Xhecukën

Gjykata ka vendosur për vrasësin e dyshuar të Emiljano Bocit, Hektor Xhecuka, masën e sigurisë "arrest me burg". Ai është gjykuar këtë të enjte vetëm për vrasjen e 32-vjecarit, ndonëse dyshohet si autor i vrasjes në tentativë të shokut të Bocit, Melvin Disha dhe si autor i disa vrasjeve të tjera me pagesë. 

Pas një hetimi disa mujor, Hektor Xhecuka u identifikua nga forcat policore më datë 5 nëntor, teksa udhëtonte nga Greqia për në Shqipëri. Sipas burimeve policore të Report Tv, Hektor Xhecuka lëvizte shpesh në intenerarin Shqipëri-Kosovë-Maqedoni dhe Greqi. Madje në shumë raste ai kalonte kufirin në mënyrë të paligjshme, duke mos u regjistruar në sistem.

30-vjeçari u soll nën masa të rrepta sigurie në Tiranë dhe përpara hetuesve, Hektor Xheçuka nuk ka pranuar vrasjen e Emiljano Bocit. Ai është shprehur përpara hetuesve se nuk ka lidhje me këtë vrasje, dhe se kërkonte avokat. 

Hektor Xheçuka po hetohet edhe për vrasjen e Ajet Zeqajt, i cili u vra në muajin mars të 2016 në ish-Bllok. Ajet Zeqaj u qëllua pas shpine disa herë, duke i shkaktuar vdekjen e menjëhershme. Hektor Xheçuka dyshohet gjithashtu se kishte lidhje me grupin e Emiljano Shullazit, pasi janë gjetur  prova që ai komunikonte me këtë grup kriminal. Po kështu, Hektor Xheçuka po hetohet edhe për lidhje edhe me një grup kriminal në Elbasan.

Kategori të tjera