Irani kryen arrestimet e para për rrëzimin e ‘Boeing 737’

14 Janar, 13:45

Në ditën e katërt të protestave studentët  në Teheran u mblodhën para universiteteve dhe marshuan sërish drejt sheshit Azadi.

Protesta vazhdon të rritet, përkundër kontrollit të forcave të sigurisë, dhe arrestimeve të shumta në rradhët e protestuesve.

Përmes thirrjeve dhe parrullave ata kanë akuzuar pushtetin se ka zëvendësuar elitat intelektuale me fetarë të regjur.

Pas arratisjes për në Holandë të kampiones olimpike të taekwondos, Kimia Alizadeh, dje kapiteni i kombëtares së volejbollit, një personalitet i adhuruar në Iran, Said Marouf, shprehu indinjatën e tij në rrjetet sociale me fjalët, "Shpresoj se Irani ka parë shfaqjen e tij të fundit të mashtrimit dhe marrëzisë" kurse spikerja ikonë e Televizionit Shtetëror njoftoi dorëheqjen e saj me fjalët  "Nuk mund ta besoja vrasjen e bashkatdhetarëve të mi. Kërkoj falje që ju kam gënjyer për kaq shumë vite”.

Ndërkohë një zyrtari i lartë i Drejtësisë iraniane ka paralajmëruar protestuesit të mos marrin pjesë në protesta të mëtejshme antiqeveritare.

Teherani arrestoi personat e parë të akuzuar për rrëzimin e ‘Boeing 737’ në 8 Janar ku gjetën vdekjen 176 persona në bord dhe ekuipazhi.

"Irani ka filluar një hetim të gjithanshëm mbi aeroplanin" e rrëzuar dhe ka arrestuar disa persona përgjegjës’- tha zëdhënësi i gjyqësorit në Teheran, duke mos tregoi numrin e saktë të personave që përfunduan në pranga dhe as identitetin e tyre.

Zëdhënësi i gjyqësorit tha gjithashtu se ‘Kutitë e zeza’ të Boeing-ut ukrainas do të dërgohen në Francë për tu analizuar.

Irani më parë kishte mohuar çdo përfshirje në rrëzimin e avionit disa orë pas sulmit me raketa kundër bazave amerikane në Irak në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e gjeneral Qassem Soleimani.

Ndërkohë, gjatë një interviste për ‘Global News’ , Kryeministri Kanadez Justin Trudeau ka drejtuar gishtin te përshkallëzimi i dhunës gjë për të cilin ka luajtur një rol qendror në goditjen e Boeing ku gjetën vdekjen 57 kanadezë.

"Unë besoj se nëse nuk do të kishte tension, nëse nuk do të kishte pasur një përshkallëzim kohët e fundit në rajon, qytetarët kanadezë do të ishin në shtëpi tani, me familjet e tyre."

Kategori të tjera