Itali, operacion blitz mes Palermos dhe Nju Jorkut, 19 arrestime. Bllokohet kthimi i klaneve të Inzerillo dhe Gambino

17 Korrik, 13:59

Dy ditë para 27 vjetorit të krimit monstruoz në rrugën Mariano D'amelio ku humbi jetën Paolo Borsellino dhe eskorta e tij, forcat operacionale të qytetit të Palermos, kanë vënë në pranga 19 persona të dyshuar se i përkasin grupeve mafioze të klaneve Inzerillo dhe Gambino si dhe kanë sekuestruar 3 milion euro.

Mes të arrestuarve është dhe kryebashkiaku i Torretës, Salvatore Gambino. Hetimi është shtrirë dhe në New York, ku FBI-ja është vënë në kërkim të dhjetra antarëve të tjerë të klaneve mafioz.

Në Palermo ishte ora tre e natës. Nga ana tjetër e globit, në New York-un me shi, ora shënonte nëntë.

Një mesazh në WhatsApp nga Mesdheu kapëxeu oqeanin.

Forcat e karabinierisë italiane dhe FBI u vunë në lëvizje.

Në Itali në rrugët e Passo di Rigano, Boccadifalco, Torretta kurse në metropolin amerikan, në Brooklyn, Staten Island dhe New Jersey.

Nga Sicilia në Shtetet e Bashkuara, mafia e vjetër e Inzerillo dhe Gambinos është kthyer për të qenë e fortë.

Bëhet fjalë për mafian, të cilën kreu i “Squadra Mobile” Boris Giuliano e kishte hetuar në vitet '70 dhe më vonë dhe gjyqtari Giovanni Falcone.

Sot, hetimi i fundit nga Palermos, i koordinuar nga prokurori Francesco Lo Voi dhe Salvatore De Luca, ka zbuluar një kthim dramatik në të kaluarën.

Kategori të tjera