Kërkimet për naftë, anija turke afër kufirit grek, rikthehen tensionet mes tyre

10 Gusht, 17:25

Anija turke e kërkimeve sizmike ” Oruç Reis”  ka arritur sot në destinacionin e saj, duke shkaktuar  shqetësim të madh në shtetin grek dhe në pjesën greke të Qipros.  Njoftimi është bërë publik nga ana e ministrit turk Fatih Donmez, i cili theksoi se përpjekjet e Turqisë për pavarësinë energjetike në Mesdhe vazhdojnë.

Njoftimi i NAVTEX disa ditë më parë,  në të cilin theksohej se kërkimet në Mesdhe do të vazhdojnë deri me datën 23 gusht, për zonën ku Oruç Reis do të kryejë studime sizmike, mobilizoi Greqinë.  Ministri i Jashtëm Grek, Nikos Dendias  zhvilloi një bisedë telefonike me  ministrin e Jashtëm egjiptian Samih Şükri pasi mësoi se Oruç Reis kishte arritur në vendin ku do te kryej kerkimet. Me anë të një postimi në tëitter Ministra Greke e Punëve të Jashtme, raportoi  se zhvillimet e fundit në Mesdheun Lindor ishin fokusi kryesor i diskutimeve.

Kategori të tjera