Muzika në zi, ndërron jetë kompozitori Ennio Morricone

6 Korrik, 15:18

Fituesi i dy Çmimeve Oskar, Ennio Morricone ka ndërruar jetë sot gjatë natës në një klinikë në kryeqytetin Romë për shkak të pasojave pas një rënie aksidentale.

Muzikanti dhe kompozitori i shkëlqyeshëm 91 vjeçar, ishte autor i tingujve më të bukur të kinemasë italiane dhe botërore, në filma të tillë si “Per un pugno di dollari”, “C'era una volta in America”, “Nuovo cinema Paradiso” apo dhe “Malena”.

Kategori të tjera