Ndahet nga jeta në moshën 56-vjeçare Gjergj Xhuvani

14 Gusht 2019, 17:15

Është ndarë nga jeta regjisori i njohur Gjergj Xhuvani. Burime për “Report TV” bëjnë me dije se kineasti ka qenë i shtruar në një spital në Romë, pasi gjendja e tij shëndetësore së fundmi ishte përkeqësur. Xhuvani prej vitesh vuante nga diabeti. 

Kineasti Gjergj Xhuvani është një regjisor, skenarist dhe producent shqiptar. Ai lindi në vitin 1963 në Tiranë. Në vitin 1986 u diplomua në Akademinë e Arteve në Tiranë, dega Artet Dramatike. Që nga viti 1986 deri në vitin 1990, ai punoi si asistent regjisor në shumë filma dhe në vitin 1991 realizoi filmin e tij të parë "Bardhë e zi". 

Ka punuar si regjisor në filma mjaft të njohur për publikun, si “Në kërkim të kujt”, “Lindje, perëndim, lindje”, “I dashur armik”, “Parrullat” etj.Qe i pari që mundi të çojë Shqipërinë në Kanë përmes filmit “Parrullat” në vitin 2001. 
Ka dhënë kontributin e tij në kinematografinë shqiptare edhe si skenarist në filma si “Parrullat”, “I dashur armik”, “Në kërkim të kujt” etj.

Po ashtu ai ka interpretuar si aktor në “Edhe ne luftuam” dhe “Hije që mbeten pas”. Pas filmit “Engjëjt janë larg”, një vit më parë kineasti Gjergj Xhuvani prezantoi në kinema realizimin e fundit kinematografik,“Liqeni im”. 

Kategori të tjera